wtorek, 13 lipca 2021

NAPISAŁA: Manuela Gretkowska GDAŃSK-OPOLE  -  Rok X  -  Nr 38 (1297)

     Dlaczego polskie myślenie o przyszłości zamiast trzeźwego przewidywania jest wiecznym dilowaniem z nadzieją? Odpowiedź dała mi podróż hybrydą na Pomorze Zachodnie. (…) krążyłam drogami jak Hitler w każde Boże Narodzenie. Podziwiał wtedy samotnie swoje Niemcy, uciekając od demonów. Kolejny zbawca napawający się władzą niszczenia.Przynajmniej ten psychol miał prawo jazdy.

     Napęd hybrydowy odzyskuje energię z hamowania. Jesteśmy takimi hybrydami Wschodu z Zachodem wyhamowującymi na naszej ziemi, tej ziemi. (…) Dzięki wspaniałym ludziom nasza wschodnio-zachodnia hybryda się toczy. Stąd oczekiwanie na Tuska. Jeśli nie Donalda, to jakiegoś Tuska, który dźwignie naród odzyskujący energię z hamującego entuzjazmu wobec PiS. Nie znaczy to, że będziemy zachodem. Polski nie da się ruszyć z jej położenia. Historia, wódka, religia scalały naród i dzieliły. PiS zajęło się przerabianiem historii i religii na zagrychę do wódy, przy której Polacy mieliby się pogodzić. To się nie uda. (…) My, Polacy nie sroki ani gęsi, swój język mamy nie po to, żeby się dogadać, ale żeby obcy nas nie zrozumieli, uznając za egzotyczną hybrydę rozumu z debilizmem.

     Nie chcę cię stracić, Polsko, ale nie umiem cię już zatrzymać. Kłamstwa PiS nie są przecież bezkarne. Pod ich naporem załamuje się sens. Sens życia w kraju. Morawiecki oskarżył Strajk Kobiet o roznoszenie covidu. My covidówki, morderczynie nienarodzonych i niezaszczepionych. No tak, bycie kobietą w Polsce to jak bycie chorym na covid. Różnorodne objawy, różne skutki uboczne i procent śmiertelności, przez uduszeni, zakatowanie. Dziwię się, że zrezygnował z nasłania na Polki wojska, snajperów. Jeszcze będzie szansa. Zamiast błyskawic już rysować na sobie tarcze strzelnicze, panie premierze?


        

       
Przeczytałeś? Zgadzasz się poglądem autora? Uważasz, że warto by i inni przeczytali?
Kliknij w poniższy przycisk.


19 komentarzy:

 1. Przyznaję, że jestem mocno skonfundowany brakiem komentarzy.
  Z drugiej strony, jak przeczytałem cały tekst Gretkowwskiej, też mnie zamurowało. Niby Gretkowska Ameryki nie odkryła, niby to wszystko sam dobrze wiedziałem - ale jeszcze nikt mi nie wywalił tak prawdy prosto w oczy.
  Jedynie Kisielewski zwrócił nam delikatnie uwagę, że źle nie jest wtedy gdy znajdziemy się w dupie, ale wtedy gdy zaczynamy się w niej urządzać.
  Czyżby brak komentarzy ma potwierdzić, że stary Kisiel miał rację?

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam BABA mi imponuje!!
  Gdy ci co to dla jaj nazwali się prawi i sprawiedliwi ze spiżarń i piwnic pozostawionych po poprzednikach.wyciągnęli to co zastali i zaczęli rozdawać wg niezawodnego szymla wam 1 nam 3, krzycząc przy tym ze Polska w ruinie i "my tak gospodarzyły"Baba nie ustawiła się w kolejce, nie powiadała dajmy im porozdawać, nie kiwała ze zrozumieniem głową,a krzyczała Ludzie czy wy nie widzicie jak was w buca robią !
  Gdy ci co dla jaj nazwali się prawi i sprawiedliwi zaczęli szczuć na wszystkich nie biła brawa a mówiła /pisała/ Ludzie oni chcą was złapać za pysk, napuszczają jednych na drugich by ,rozbić wasza ludzką solidarność, sięgają do najgorszych ludzkich instynktów.Bo skłóconymi łatwiej jest zarządzać.
  Mówiła pisała przestrzegała.Wbrew symetrystom, wbrew tym co powiadali "dajmy im porządzić" Wbrew tym co powiadali "Ona nas obraza"
  Baba ma większe jaja niż niejeden chłop podstępem zapędzony do kąta i robiony w buca !
  Ona nie płynęła z prądem, wiedząc i pisząc "z prądem to tylko gówno płynie"
  Od początku uwierała, od początku mieli i dalej jej maja, za złe.
  Od początku miała otwarty umysł, znając nie tylko historię, ale dzieje Polski, po najczarniejsze jej karty.
  A przecież mogla z samego początku przyłączyć się, już nie jako ideowiec, ale "poputczik" maszerujący drogą i czekający na to co ze stołu pańskiego spadnie.Lub go zauważą i zaproszą do kompanijki, dając fuchę w Skarbie Państwa
  Kto wie czy z takim talentem nie czekała by ją droga kariery państwowej.A już na pewno załapała by się na granty, wydawnictwa i nagrody.Gliński przeczytałby wszystko co napisała.Niewygodne teksty by się ukryło lub wytłumaczyło suwerenowi"co autor miał na myśli"
  Tak jak zrobiło wiele chłopów, którym bogowie dali jaja od samego początku ich istnienia.
  A ona nie, wali prosto z mostu i prosto w oczy.Pisze tak jak jest, nie ściemnia, nie rozmazuje.
  Chcecie czy nie symetrysci,ślepi frajerzy i ci co się załapali i ci co ich w buca zrobiono i ci co już zdążyli się urządzić w czarnej dupie
  BABA mam jaja których wam zabrakło .Napierdziane i trzęsące się ze strachu o posadki i kariery, zwyczajne dupki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wieśku, zobaczyłem Twój nick i już nastawiłem się na ostrą ripostę. Zacząłem więc czytać.
   No i sztuczna szczęka spadła mi na podłogę!!!
   Pierwszy raz ściśle w temacie, a na dodatek - kurczę, dokładnie opisałeś to co ja czułem po przeczytaniu jej całego felietonu.
   BRAWO !!!!

   Usuń
 3. Ło matko "sztuczna szczęka spadła mi na podłogę!!!"
  Takie nieszczęście !A tu płaciłeś wieki do NFZ a
  "raz na pięć lat osobom z całkowitym brakiem zębów przysługuje proteza całkowita".
  "Raz na dwa lata pacjenci mogą także bezpłatnie naprawić protezę."
  ". Kwoty przeznaczane przez Fundusz na świadczenia protetyczne nie pozwalają na zakup komponentów najwyższej jakości, których estetyka i komfort użytkowania są bardzo duże."
  Noz q-wa, gdybyśmy w skarpetę pchali to co nam kradnie Fundusz ,to dziś pozwolilibyśmy sobie na protezy w ktorych w każdym zębie brylancik wmontowano
  Ponieważ czuje się winnym a
  "Pacjenci z zasobnym portfelem mogą bowiem zdecydować się na nowoczesne protezy szkieletowe lub nakładowe. Są one jednak dostępne tylko w prywatnych gabinetach i klinikach."
  Moze jakoś te stratę Ci w części lub całkowicie zrekompensuje?
  Swoja droga marny to był protetyk robiący protezę ,która przy każdym śmiechu "wylata"
  Gdyby jednak cało wyszła z wypadku, polecam COREGA Neutral 40g - super mocny klej do protez, neutralny smak"
  I nie jest to "lokowanie produktu"czy inna reklama.Co przekazując liczę na Twoje poczucie humoru

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry felieton! Czy p. Manuela będzie od dziś stałym współpracownikiem tego bloga (bez aluzji do wieku, rzecz jasna!)?
  Jednym z większych problemów w naszym kraju jest dostatek dobrych felietonów, niedostatek aktywności społecznej. Nie jest to zarzut pod adresem felietonistów, rzecz jasna. Byłem dzisiaj na wiecu połączonej opozycji przeciwko działalności p. Czarnka. Uczestników było może ze 150, nie dołączył bodaj nikt wychodzący z Collegium Novum...
  Gdybyś zechciał poczytać felietony, zajrzyj — niektóre są również całkiem dobre.

  OdpowiedzUsuń
 5. Co z tego Tetryku ze będziemy mieć "dostatek dobrych felietonów"
  Gdy "Według badań międzynarodowych organizacji PISA (Międzynarodowego Programu Oceny Umiejętności Uczniów) i OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) trzy czwarte Polaków nie rozumie tego, co czyta.
  Z badań przeprowadzonych przez PISA i OECD wynika, że co szósty polski magister to analfabeta funkcjonalny. Pozostałe wyniki również nie napawają optymizmem.
  Okazuje się, że 40% Polaków nie rozumie tego, co czyta, a kolejne 30% rodaków rozumie, ale w niewielkim stopniu. Oznacza to, że mają problem m.in. z odczytaniem rozkładu jazdy pociągów czy mapki pogodowej. Osoby dotknięte analfabetyzmem funkcjonalnym zwykle mają kłopot ze zrozumieniem instrukcji obsługi, odczytaniem wykresów i diagramów, nie potrafią wypełnić najprostszych druków urzędowych i formularzy, a nawet obliczyć reszty w sklepie. Mimo posiadanego wykształcenia, nie potrafią wykorzystać wiedzy do tego, by sprawnie funkcjonować w codziennym życiu.
  Co gorsza
  "Dzisiejsza technologia sprawia, że nie musimy umieć czytać i pisać.
  Żeby skontaktować się z kimś, nie musimy już napisać listu – wystarczy, że zadzwonimy lub połączymy się za pomocą komunikatora, który pozwoli nam na rozmowę, często z przekazem wideo. Nawet wyszukanie kontaktu lub informacji na smartfonie możliwe jest za pomocą polecenia głosowego. Informacje ze świata czerpiemy z telewizji i radia, coraz częściej także z filmów zamieszczanych w Internecie.
  I to jest "kolejny problem w naszym kraju"Jak go rozwiązać nie wiem !
  Wiedzą natomiast i to dobrze rządzący zawłaszczając telewizje,radio i tabloidy gdzie, "cos tam coś" tam "obrazkowo" można przekazać.
  A reszta?Reszta często jest taka jak ją pięknie w roku 1933 opisał Pan Tuwim w wierszu "Mieszkańcy"
  Pozostało niewielu bardzo niewielu które /rzy/ wiedzą i widzą z najwyższy już czas zacząć ciągnąć z dźwignię hamulca.

  OdpowiedzUsuń
 6. Co do "hybrydy rozumu z debilizmem" przypomnę tylko drodzy panowie, że onegdaj baby podzieliliście na wiedźmy (wiedzę ma) i niewiasty (nie wie nic). Po czym wiedźmy paliliście na stosach, a z niewiastami się się rozmnażaliście.
  Na szczęście dla ludzkości sporo nas wiedźm zostało (teraz nazywają nas feministkami) i z pokolenia na pokolenie wiedzę przekazujemy. Niestety faceci (nie mylić z mężczyznami) nadal mądrych kobiet się boją i za żony biorą niewiasty. Nawet do szkół rozwijanie cnót niewieścich chcą na siłę wprowadzić.
  Zważywszy jednak, że mądrzy się szczepią, to jest szansa szansa, że w kolejnych pokoleniach średnia inteligencji będzie wyższa i takie "ministry" jak Czarnek się nam już nie przydarzą.
  Pomyślności.

  OdpowiedzUsuń
 7. Matko jedyna Gdyby tak siegnac wstecz i poczytać co pisał A.Szczypiorski To po zrozumieniu i nauce historii aniołami byśmy byli A pisał Tu cyt.
  "Polska święta, zapita, skurwiona, sprzedajna, z gęba wypchaną frazesem, antysemicka, antyniemiecka, antyrosyjska, antyludzka. Pod obrazkiem Najświętszej Panienki. Pod stopami młodych oenerowców i starych pułkowników. Pod dachem Belwederu. Pod mostem. Święta polskość pod knajpą i kasą. Tępe pyski granatowych policjantów. Lisie mordy szmalcowników. Okrutne twarze stalinowców. Chamskie gęby Marca. Przerażone gęby Sierpnia. Pyszałkowate gęby Grudnia. Święta polskość bluźniercza, która się ośmieliła nazywać Polskę Chrystusem Narodów, a hodowała szpiclów i donosicieli, karierowiczów i ciemniaków, oprawców i łapowników, ksenofobię podniosła do rangi patriotyzmu, u obcych klamek się wieszała, składała wiernopoddańcze pocałunki na dłoniach tyranów. Ta ostatnia próba była potrzebna! Nieodzowna. Błogosławiona. Może wreszcie teraz Polska zrozumie, że łajdactwa i świętość w jednym stoją domu, także i tutaj, nad Wisłą, jak wszędzie na całym bożym świecie.
  Andrzej Szczypiorski, Początek

  OdpowiedzUsuń
 8. Biada Krajowi i Narodowi, w którym takie pierdoły jak "w.i.e.s.i.e.k" mają STO PROCENT RACJI! A on ją -NIESTETY- ma.

  OdpowiedzUsuń
 9. To ci jeszcze pierdoła dopisze.Byli i są od nas gorsi!
  Przypatrz się historii sąsiadów tych bliższym i dalszym.
  A zobaczysz, że z nami nie jest tak jeszcze źle.
  Tylko musimy zdawać sobie sprawę z naszych"plusów ujemnych i plusów dodatnich"cyt klasyka.
  I o tym jak krowie na rowie dzieciom w szkołach opowiadać.
  A nie krzyczeć, ze nam sie należy bo cierpieliśmy,nie wymagać by nas uznali za Mesjasza Narodów.
  Nie chcieć im narzucać swego widzenia świata.
  I schyliwszy łby przypominając wszystkie nasze ssyntwa walnąć się w piersi powiadając"nasza wina,nasza wina nasza bardzo wielka wina"Walnąć we własne a nie cudze !
  Przecież to fajny kraj i dobrzy ludzie !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogi Pierdoło. Zgadzam się z Tobą we wszystkim, o czym piszesz, a nawet z tym, czego nie piszesz, bo Ci to jeszcze do głowy nie przychodzi. Za bezmyślne "Mesjaszowanie Narodom", "Chrystusowanie Europie" czy "Sumieniowanie Światu" i tysiąc innych kretynizmów powinien grozić u nas społeczny ostracyzm, a nie uwielbienie półanalfabetów od pługa, kosy, tokarki, stołka starosty czy wojewody, ambony, katedry uniqwersyteckiej, przyklejonego sempiterną do fotela ministra, premiera czy p.rezydenta...
   Nie zgadzam się tylko ze stwierdzeniem,że to "Przecież to fajny kraj i dobrzy ludzie !". To tylko życzeniowe samookłamywanie się, a w rzeczywistości Tischnerowska Trzecia Prawda. Żyjemy w kraju moralnie i etycznie małych, zadufanych, zawistnych, skleszonych,zadowolonych ze swego skurwysyństwa kurdupli, którzy za największą obelgę mają rzucenie "wrogowi" [nie oponentowi na przykład}: - Nie bądź taki mądry! Nie będziesz mnie uczył! A za grzech nieodpuszczalny uważają SAMODZIELNE MYŚLENIE. Zawieś im na starej miotle sutannę, a bić jej będą pokłony i prawić nabożne czołobitności. Bowiem "Bóg ukochał... głuptaczków". Tak powinno stać w Biblii.
   --------------------------------------------------
   Co do "pierdoły"... Każdy tekst skróć o połowę. A potem o 50%...
   Pozdrawiam...

   Usuń
 10. Tylko nie spluwaj bo dziurę ślina w podłodze wypalisz!Tyle w niej jadu ...i goryczy.
  Wieki całe, inteligencja prowadziła pracę organiczną w narodzie i niosła kaganek oświaty/wyłączam z tego kler bo oni służących sobie przygotowywali/ Prowadziła prace organiczna"w ciemnym ludzie"z rożnym skutkiem
  Docenił to nawet Car,gdy swoich wrogów zesłańców czynił wysokimi urzędnikami na Syberii, za zasługi.
  Inteligencje nam wytłukli okupanci wytłukli w Katyniu a i w Powstaniu Warszawskim.Reszta niosła kaganek oświaty, co rusz bita w dupę przez masy.
  Nieś wiec i Ty w masy "umiejętność samodzielnego i logicznego myślenia".Bo nam niewolników produkują.
  Takie to Twoje prawo a może i obowiązek Chcesz czy nie.Jeśli chcesz cos zmienić a bliźniego swego nie masz centralnie i generalnie w dupie.
  Wytłumacz np.choć raz bucowi który narzeka na ceny prądu,paliwa,gazu śmieci i innych obciążeń, druga ręką posyłając z wczasów "paragony grozy"narzekając na ceny,bo on by chciał się zmieścić w "bon turystyczny"który darmowo dostał i "500 +. Wytłumacz! Gdy choć jeden zrozumie będzie to początek "fajnego kraju"
  Zacznij od "małego" bo się zagryziemy.I trochę empatii proszę.Wrogów często sami sobie przysparzamy !!
  Ciężko będzie,co?
  Pozdrawiam i przepijam do Ciebie nalewką, co to ją Pan Wańkowicz rozsławił
  .Po 3 kielichu świąt koloryzuje i prostuje oceny.
  PS
  No to mnie teraz Leszek dowali, ze zaśmiecam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro musisz insynuować, to choć nie strzelaj kulą w płot. Trafisz w kołek - okaleczysz siebie.
   Każdy tekst skróć o połowę. A potem o 50%...Resztę podziel przez 2.
   W byciu "wywalanym" masz ogromną praktykę. Przeżyjesz.

   Usuń
 11. Czytaj tylko połowę a resztę podziel przez dwa skoro, sadzisz wedle siebie!!
  Narzucając innym co maja robić co i jak pisać.Tak by się Tobie, akurat podobało.
  Bo Ty tak robisz wiec i inni tez muszą ! Bo inaczej?
  Koniecznie musisz ale to musisz pouczać i to do tego w formie obraźliwej.Nie dziw ze Cię nie słuchają, lub spuszczają po brzytwie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nerwy... Puszczają jak zwieracz wisielca. Pozdrawiam z wiatrem.

   Usuń
 12. Wieśku, niestety (niestety dla Ciebie) Jan - Krystian Niegłowicz ma rację w sprawie tych 50%. Może mógłby sobie darować to końcowe dzielenia przez 2.
  Tą konkluzją zamykam Wasz pojedynek na uszczypliwości.
  Od tej pory każdy Wasz komentarz,w którym padnie choć jedno odniesienie do adwersarza będzie natychmiast usuwany.

  OdpowiedzUsuń
 13. https://galeria-zdjec.com/sad-salomona-fresco-rafael-santi/

  OdpowiedzUsuń
 14. Starszy Pan - dziękuję za tak subtelną ocenę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję.
   Proponuję piosenkę - neutralną. Piosenki łagodzą obyczaje.
   https://www.youtube.com/watch?v=WbIVufIzAfU

   Usuń


Kod do zamieszczania linków - wystarczy skopiować do komentarza, w miejsce XXX wstawić link, który chce się zaprezentować a w miejsce KLIK można wpisać jakiś tytuł, czy objaśnienie lub zostawić bez zmian. Linkiem może być adres strony tego lub innego bloga, adres jakichś treści (zdjęcie, film, wiadomość) z internetu. Może to być też adres komentarza do którego chcesz się odnieść. Znajdziesz go wtedy klikając prawym przyciskiem myszy na datę interesującego cię komentarza.

<a href="XXX" rel="nofollow"> <b>KLIK</b></a>