piątek, 18 stycznia 2019

DO WSZYSTKICH GDAŃSZCZAN!

GDAŃSK-OPOLE  -  Rok VIII  -  Nr 5 (1085)


DO WSZYSTKICH POLAKÓW     Dnia 13 stycznia 2019 roku o godzinie 20:00 został zamordowany prezydent naszego Gdańska. Zamordowany został w jeden z najradośniejszych dni w roku - dzień finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, o godzinie w której cała Polska puszczała "światełko do nieba" jako symbol solidarności z potrzebującymi.


     Niestety, nie było to "zwykłe" morderstwo. Był to mord polityczny. Świadczą dobitnie o tym słowa mordercy. które wykrzykiwał w chwilę po zamachu.

     Prezydent Paweł Adamowicz rozpoczynał swoją kolejną i zarazem ostatnią kadencję na urzędzie Prezydenta Miasta Gdańska. Połowa mieszkańców naszego miasta jest przekonana, że Gdańsk miał, ma i mieć będzie zawsze jednego, tego samego prezydenta. Niestety, nie dane nam było dokończyć razem z Nim tej ostatniej (z racji przepisów) kadencji.

     Gdańsk w ciągu jednego dnia stał się miastem bez prezydenta. Muszę tu zaznaczyć, że premier Morawiecki zachował się przyzwoicie wyznaczając na tymczasowego (do nowych wyborów) komisarza zastępcę Pawła Adamowicza - panią Aleksandrę Dulkiewicz.

     Drodzy Gdańszczanie! Niebawem rozpisane będą nowe wybory. Jestem święcie przekonani, że będzie tylko jeden kandydat - pani Aleksandra Dulkiewicz. Chyba jeszcze tyle przyzwoitości pozostało wśród "klasy politycznej" by nie próbować dopatrywać się w tragicznej śmierci SAMORZĄDOWCA swojej politycznej szansy.
     Ale to nie znaczy, że pani Dulkiewicz zostanie prezydentem Gdańska niezależnie od tego czy ja pójdę na wybory, czy nie. Oczywiście zostanie prezydentem. Ale to za mało. Powinniśmy jeszcze tymi wyborami potwierdzić, że z tej tragicznej, bezsensownej śmierci może urodzić się cos dobrego.

     Apeluję więc do WSZYSTKICH GDAŃSZCZAN, niezależnie od sympatii politycznych, niezależnie od wyznawanego światopoglądu -

- POWIEDZMY POLSCE I ŚWIATU, ŻE NIE ZGADZAMY SIĘ BY MORD POLITYCZNY BYŁ SPOSOBEM KSZTAŁTOWANIA NASZEJ SCENY POLITYCZNEJ.
- POWIEDZMY, ŻE DEMOKRACJA JEST DOBREM NAS WSZYSTKICH.
- POWIEDZMY, ŻE NIENAWIŚĆ NIGDY NICZEGO DOBREGO NIE STWORZYŁA, ŻE TEJ NIENAWIŚCI MÓWIMY STOP.


     Nasz powszechny udział w wyborach uzupełniających, wysoka frekwencja w tym wypadku nie musi oznaczać poparcia dla określonej partii politycznej. Przecież prezydent Adamowicz startował niezależnie od kandydatów dwóch głównych partii!

     Nasza masowa obecność przy urnach wyborczych będzie świadczyć o tym, że w tych szalonych czasach pozostało jeszcze w nas trochę miejsca na uczciwość, normalność, życzliwość i zrozumienie drugiego człowieka. Potwierdzimy w ten sposób, że jesteśmy za tym by spory polityczne rozwiązywać w debatach. Że debatując powinniśmy słyszeć nie tylko swój głos, ale też i głosy adwersarzy. Powinniśmy zrozumieć, że oni również mają prawo do swoich racji. Jeżeli się mylą - nie budujmy murów, nie odgradzajmy sie od nich - próbujmy ich przekonać.

     A to wszystko powinno odbywać się nie tylko z poszanowaniem praw drugiego człowieka, ale głównie w duchu ustanowionego przez nas samych prawa.

     Ktoś powie -"Wiem, zgadzam się z tym, ale to nie ja zasiadam w Sejmie czy w innych organach mających moc stanowienia prawa. A ci, co to prawo stanowią mają nas gdzieś." Owszem, można odnieść takie wrażenie. Ale czy kiedykolwiek próbowaliśmy im dobitnie to powiedzieć? Może jeden raz - w sierpniu 1980 roku.

     Teraz jest okazja pokazać, że nie zgadzamy się na to by rządziły nami prymitywne instynkty. Idźmy masowo na wybory. Pokażmy ilu nas jest. Jeżeli będzie nas duuużo, może ci na górze wreszcie coś zrozumieją.
5 komentarzy:

 1. Leszku, podkradłeś mi temat notki :)
  Zdecydowanie musimy tak zrobić - wysoka frekwencja i oddanie głosu na A.Dulkiewicz to nasz obowiązek. W ten sposób możemy też potwierdzić jak ważny był/jest dla nas Paweł Adamowicz

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak ja Cie kocham Leszku, za te tu prezentowane niezmierzone pokłady "chrześcijańskiego miłosierdzia"
  To ogromne dziecinne wprost przekonanie, iż wszyscy ludzie są dobrzy i nawet biblijna przypowieść"O niepoprawnych grzesznikach" z tej drogi nie potrafi Cię zawrócić.
  Wychwalałbym Cię tak pod niebiosy gdyby nie fakty, które Ty nie pamiętasz /lub starasz się nie pamiętać/ oraz nie potrafisz wiązać w logiczną całość.Przypadłość to zdrowotna czy "te egzemplarze tak mają?
  Uśmiałem się a i zdziwiłem czytając.
  "premier Morawiecki zachował się przyzwoicie wyznaczając na tymczasowego (do nowych wyborów) komisarza zastępcę Pawła Adamowicza - panią Aleksandrę Dulkiewicz."
  Przyzwoicie powiadasz?
  Czy wyrachowanie ? Wiedząc, iz żaden kandydat z PIS nie przejdzie Nie ma szans a tylko pogorszy sprawę !
  A za wręcz brak niepamięci przyjmuje zdanie;
  "Potwierdzimy w ten sposób, że jesteśmy za tym by spory polityczne rozwiązywać w debatach."
  W jakich z kim i kiedy??
  Prywatnych ? Gdy od beneficjentów "dobrej zmiany"usłyszysz "przyp ci kto" lub rejterujących z braku argumentów.
  W Sejmie gdzie miejsce i czas na takie dyskusje?
  Kiedy? W czasie 30 sekund Czy po przyjęciu jednomyślnego "zamykamy czas dyskusji"
  Skad to twierdzenie
  "Ale czy kiedykolwiek próbowaliśmy im dobitnie to powiedzieć?'
  Alez oczywiście i to niejednokrotnie !!Suweren powiadał!!Gestami,bez otwierania ust.
  Bo czym innym jest jak wyrażenie swojego zdania "demonstracje kobiet tzw "czarnych parasolek"
  Demonstracje pod Sądami z zapalonymi świecami.Czy pod Sejmem "z białymi,nienawistnymi różami"
  To tez "mowa" Inny sposób ekspresji, ale do rozumnych ma to przemówić !
  Rozczulajace wprost te Twoje
  "Jeżeli się mylą - nie budujmy murów, nie odgradzajmy sie od nich - próbujmy ich przekonać."
  Gdy jeszcze w oczach widok tych żelaznych płotów przed Sejmem i chyba juz zakończony i wkrótce w realizacji płot odgradzający Sejm
  Acha To MY nie mamy budować murów! A czy wolno będzie przypadkiem NAM pokrzyczeć, zza muru zbudowanego przez nich strzeżonego przez 2700 Policjantów.No chociaż u stóp tegoż złożyć w innym/oczywiście/ kolorze róże, by się nie obrażali?
  Co jeszcze musi się stać byśmy przejrzeli na oczy.Znowu "zwykły poseł" wraz v-ce marszałkami ma się spóźnić/przypadkowo/ na te cześć obrad Sejmu poświęconej żałobie Znowu Radni PIS nie przyjdą na sale.Ect
  Znowu mamy ulec powiedzeniu "ciszej nad ta trumna"gdy cwaniacy w kułak się smiejac powiadają "ach durnie że wy" .Nic was historia nie nauczyła.
  A w PIS strach, iż śmierć Adamowicza wykorzystanie zostanie przez opozycje, tak jak została wykorzystana katastrofa smoleńska
  I nie wiem czy to nie warto Pełnymi garściami czerpać z bogatego dorobku Prawa i Sprawiedliwości.
  Nade wszystko 13 kazdego miesiąca należy organizować marsze i wiece na wzór miesięcznic smoleńskich.
  A w trakcie nieustannie przypominać o cnotach Prez.Adamowicza.Niech "suweren"pamięta Bo suwerenowi trzeba przypominać.Gdy przyjdą wybory będzie "po ptokach"a gdy dostanie kolejne pincet lub tańszy prąd.Sprzeda wszystko."Co było na początku...."
  Tyle mego głosu w dyskusji A przecież "warto rozmawiać"  "

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wieśku drogi, nic nie zrozumiałeś.
   Piszesz:

   "Acha To MY nie mamy budować murów! A czy wolno będzie przypadkiem NAM pokrzyczeć, zza muru zbudowanego przez nich strzeżonego przez 2700 Policjantów."

   Tym zdaniem próbujesz przekonać wszystkich, że wzajemny szacunek jest niemożliwy. Ja pisałem "my" myśląc o wszystkich mieszkańcach tej nieszczęśliwej krainy. Ty zaś użyłeś tego zaimka jako "części mowy dzielącej nas na MY i ONI". "Nie budujmy murów" to apel do wszystkich! Czy sądzisz by byłby on bardziej wiarygodny gdyby brzmiał - "nie budujcie murów"?

   W przymusie tropienia ONYCH nie zauważasz drobnych niuansów. Na przykład piszesz:

   "Uśmiałem się a i zdziwiłem czytając.
   "premier Morawiecki zachował się przyzwoicie wyznaczając na tymczasowego (do nowych wyborów) komisarza zastępcę Pawła Adamowicza - panią Aleksandrę Dulkiewicz."
   Przyzwoicie powiadasz?
   Czy wyrachowanie ? Wiedząc, iz żaden kandydat z PIS nie przejdzie Nie ma szans a tylko pogorszy sprawę ! "


   Gdzie miałby nie przejść? Czyżbym coś przeoczył i "tymczasowego komisarza" również ktoś wybiera w wolnych wyborach? Wyznaczyłby jakiegoś pisowskiego urzędnika i kropka. pełnił by funkcję komisarza do wyborów prezydenta.
   Jak nie zauważyłeś - nie napisałem słowa o tym, że prezes nie wyznaczył żadnego kandydata na prezydenta Gdańska. Nie zrobił tego z powodów, które ty przypisujesz zachowaniu Morawieckiego w procedurze całkowicie administracyjnej a nie demokratycznej.
   Muszę przyznać się, że inne Twoje wątpliwości tez targają me wnętrze. Jednak w suplemencie do poprzedniej notki Piotra zaznaczyłem, że życzeniem rodziny Pawła Adamowicza był by w czasie uroczystości związanych z żałobą i pogrzebem nie wygłaszać komentarzy politycznych. Staram się zadość uczynić tej prośbie. Dla nas, mieszkańców Gdańska to oczywista oczywistość.

   Zresztą może jeszcze porozmawiamy na ten temat. Ale nie teraz i nie pod tą notką.

   Usuń
 3. Gdybym mieszkał w Gdańsku, oczywiście że głosował bym na p. Dulkiewicz...
  Najważniejsze, co mozna zrobić to sprawić by ta zbrodnia nie przyniosła korzyści jej zleceniodawcom ni promotorom...

  OdpowiedzUsuń
 4. Wieśku drogi, nic nie zrozumiałeś.
  Czyli wpisałem się w to o czym mówił Warlikowski w europarlamencie: 40 proc. Polaków nie rozumie tego, co czyta.
  Co "zapodaje na okoliczność łagodzącą"
  Choc dalej twierdzę ze polityka jest nie dla grzecznych dzieci.A robią ją sk....dla swoich i pod swoje sk...cele.
  PS
  Czy tolerancja jest tez pewnym rodzajem szacunku?

  OdpowiedzUsuń


Kod do zamieszczania linków - wystarczy skopiować do komentarza, w miejsce XXX wstawić link, który chce się zaprezentować a w miejsce KLIK można wpisać jakiś tytuł, czy objaśnienie lub zostawić bez zmian. Linkiem może być adres strony tego lub innego bloga, adres jakichś treści (zdjęcie, film, wiadomość) z internetu. Może to być też adres komentarza do którego chcesz się odnieść. Znajdziesz go wtedy klikając prawym przyciskiem myszy na datę interesującego cię komentarza.

<a href="XXX" rel="nofollow"> <b>KLIK</b></a>