poniedziałek, 22 października 2018

WIDZIANE Z GDAŃSKA

GDAŃSK-OPOLE  -  Rok VII  -  Nr 70 (1065)


KTO WYGRAŁ/PRZEGRAŁ,
KTO PRZEGRAŁ/WYGRAŁ

(niepotrzebne skreślić)


     Jesteśmy już po głosowaniu. Do poznania rzeczywistego wyniku tych wyborów jeszcze parę dni. Jednak już dziś widać pierwszego zwycięzcę - to obywatele. Frekwencja grubo powyżej 50% to wyraźny znak, że demokracja trzyma się mocno i ma w dudzie wszelkie pisowskie zabiegi dyktatorskie.


     Przyznam się, że jako mieszkaniec Gdańska miałem ogromny dylemat. Aktualny prezydent Gdańska - pomimo ciążących na nim podejrzeń - ma w swym mieście niekwestionowana pozycję lidera. Pozycję tą zajmuje dzięki dobremu zarządzaniu miastem. W rankingu zadowolenia mieszkańców z warunków życia w swym mieście, Gdańsk zajmuje pierwsze miejsce w kraju. Jako mieszkaniec Gdańska zdecydowanie byłem za Adamowiczem.

     Jednak jestem również obywatelem, mieszkańcem Polski. Z tego punktu widzenia powinienem popierać kandydata Koalicji Obywatelskiej - Jarosława Wałęsę. Jego dobry wynik w Gdańsku ma przecież wpływ na ogólnokrajowy wynik głównych przeciwników - KO i pis.

     Znając nastroje mieszkańców poparte sondażami, postanowiłem w pierwszej turze poprzeć kandydata KO, a w drugiej kandydata gdańszczan.

     Niestety, jak wiadomo dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. Kandydat KO nie wszedł do II tury, a kandydat pis uzyskał zaskakująco wysokie poparcie. Chociaż jestem spokojny o wynik głosowania w II turze, to niezadowolenie pozostało. Niezadowolenie z domieszką złości.
     W Warszawie PO i .N dogadały się - nasz prezydent, wasz vice - i Trzaskowski wygrywa. W Gdańsku, co prawda była inna sytuacja. PO w imię "czystości" swych szeregów (ciekaw jestem, czy kiedykolwiek, komukolwiek uda się doprowadzić do skazania Adamowicza?) odcięła się od swego gdańskiego fightera. Adamowicz więc dawno już ogłosił, że będzie kandydował jako niezależny. PO liczyło, że dobra opinia o dotychczasowym zaangażowaniu politycznym i nazwisko ojca, będzie wystarczającym magnesem dla wyborców.

     Już po ogłoszeniu J. Wałęsy kandydatem KO - Adamowicz zaproponował układ nieco podobny do warszawskiego - "niech Wałęsa zrezygnuje z kandydowania, ja mu gwarantuję vice-prezydenturę. Nabierze człowiek doświadczenie i w następnych wyborach będzie nie do pokonania".

     Nie wiem czy w PO ktoś poważnie rozważał tą propozycję. Myślę, że nie - a szkoda. Chyba mniejszym "obciachem" dla Wałęsy byłoby "terminowanie" u Adamowicza, niż wyraźna przegrana z kandydatem pisu - synem równie znanego gdańszczanina - Płażyńskiego.

     Ale dzisiaj to już przeszłość. Popatrzmy w przyszłość.

     Myślę, że ostateczne wyniki wyborów podane przez PKW nie wywołają już takiego zadowolenia w szeregach pisu. 33% w skali kraju, dziewięć województw - to może brzmieć mocarnie (dla moralnego karła z Żoliborza, oczywiście), ale udział w faktycznym rządzeniu w owych województwach może mu jeszcze bardziej "skwasić" minę. Okazać się może bowiem, że "dobra zmiana" nie jest tak dobrze odbierana jak wieszczą to pisowscy zawodowi łgarze.

     Sumując - wybory parlamentarne pokazały, że król jest nagi. Pokazały, że można naprawdę strząsnąć tą szarańczę z drzewa. Większe miasta już strząsnęły, a niektóre nawet rozdeptały.

     Drodzy państwo - Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer, Władysław Kosiniak-Kamysz, Barbara Nowacka - nie spieprzcie tego!

Drodzy wyborcy - udzielcie im naprawdę mocnego wsparcia.


Polska jest tego warta.
15 komentarzy:

 1. ...a lewica, Leszku? gdzie lewica?
  Przecież tak potrzebna dla studzenia niektórych zapędów.
  Podobnie do Schetyny mam apel: Panu już dziękujemy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. LB
   Też sobie zadaję pytanie - gdzie jest lewica?
   Jak słusznie zauważyła Lubnauer - Metoda d'Hondta powoduje, że małe grupki startujące w wyborach tylko karmią pis.
   SLD, Razem,Nowacka, Biedroń startując oddzielnie tylko zmarnują głosy swych wyborców.
   Jednoczenie lewicy już od dawna nie wychodzi więc Nowacka dobrze zrobiła przystępując do KO.
   Druga sprawa - dobrze, podziękujmy Schetynie. Czy jednak z tego powodu pis przegra wybory?
   Dobra polityka polega na tym, by przy pomocy sił i środków jakimi dziś się dysponuje osiągnąć jak najlepszy rezultat.
   Owszem, poszukiwanie lepszych "sił i środków" trzeba ciągle mieć na uwadze. Jednak nie to powinno być głównym wyznacznikiem stosowanej strategii.
   Kaczyński doskonale to rozumie. Mimo, że kiedyś "podziękował" Ziobru i Jakowi zaprzągł ich jednak do roboty. Pomimo, że dysponuje takimi miernotami jak Szydło, Sasin, Suskii cała reszta tej menażerii osiąga swe cele.
   A my sobie będziemy wytykali Schetynę, Biedronia czy Czarzastego i będziemy dreptać w kółko.

   Usuń
  2. Leszek Kowalikowski
   Potrzebne jest wzmocnienie opozycji, stworzenie bloku, który będzie w stanie przeciwstawić się partii rządzącej. Do tego trzeba liderów - inteligentnych lecz nie małostkowych. Tymczasem Schetyna ma stare porachunki z Tuskiem i za wszelką cenę będzie chciał objąć fotel premiera (a co!udowodni mu!), Czarzasty polubił mierzyć słupki i to go głównie interesuje, Zandberg jeszcze nie przetrawił nieudanego romansu z Nowacką, Biedroń jest barwnym ptakiem polityki i nieudolnie próbuje działać solo. O kukizach nie będę wspominać.
   Masz rację, tym sposobem drepczemy w kółko. Twoim więc zdaniem, Leszku, co należałoby zrobić, jak nie zacząć od zmiany liderów?
   Jak widać najbardziej ogarnęła to wszystko Barbara Nowacka.

   (już krócej tego nie ujmę)

   Usuń
  3. LB - rzuć nazwiskiem kto za Schetynę

   Usuń
  4. Sęk w tym, że obecnie ciemność widzę w temacie następców Schetyny, ale nie bez przyczyny.
   Myk jest też w tym , kogo stary basior dopuści do głosu. I czy w ogóle dopuści przed swoim spełnieniem:)

   Usuń
 2. No to sobie te zdania, rozbierzmy Logicznie
  "Przyznam się, że jako mieszkaniec Gdańska miałem ogromny dylemat."
  Większość myślących tak ma.Tylko idioci nie.
  Myślący kierowca zawsze utknie w błocie czy piachu Bo myśli. Idiota nigdy
  Wali "pedał dno"I przeleci Najwyżej skończy w szpitalu lub wóz rozwali.A potem "oświadczy" "Całe życie człek sie uczy"A tak naprawdę on nigdy, nic i niczego się nie nauczył i nie nauczy.
  Aktualny prezydent Gdańska - pomimo ciążących na nim podejrzeń - ma w swym mieście niekwestionowana pozycję lidera
  A Ty w to uwierzyłeś, bo powiedzieli,bo napisali bo ogłosili,bo opluli.
  A przecież to normalna metoda "naszych"prawych i sprawiedliwych z szeryfem Ziobro.
  Ilez to już było "ten pan nikogo już więcej nie zabije" /a potem cichcem płacone odszkodowania/,a gdzie ci od mafi paliwowych? Siedzą juz.A dlaczego to słynna "śląska Aleksis" obciążająca Blidę została cichaczem wypuszczona.I gdzie ta "mafia węglowa?"Nawet na Leppera pluli i montowali aferę z przeciekami.Jeśli są podejrzenia to dlaczego nie siedzi.Bo ma niszczarki w urzędzie?
  Jeśli już.
  "Pozycję tą zajmuje dzięki dobremu zarządzaniu miastem. W rankingu zadowolenia mieszkańców z warunków życia w swym mieście, Gdańsk zajmuje pierwsze miejsce w kraju. Jako mieszkaniec Gdańska zdecydowanie byłem za Adamowiczem."
  To było brać co dobre i sprawdzone.Jeśli juz i "zdecydowanie byłeś za Adamowiczem.
  A "poleciałeś" na młodego sławnego z dobrym nazwiskiem.Ktory obiecał A jaki "w praniu"HGW.
  Choc "jako chłop" trochę Cie rozumiem.Często tak się tłumaczymy gdy .....
  A Polska?
  No coz Polska to jest zbiorowisko takich małych ojczyzn Gdzie dobrze się dzieje,bo dobrze zarządzane a mieszkańcy zadowoleni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No coz Polska to jest zbiorowisko takich małych ojczyzn
   Wieśku, teoretycznie masz rację, ale tylko teoretycznie. To nie w tych "małych ojczyznach" powstają ustawy o deformie sądów. Wiesz przecież doskonale, że nie można wyborów samorządowych wyrywać z kontekstu wyborów sejmowych.
   Dlatego mój wybór był wyborem racjonalnym a nie emocjonalnym.

   Usuń
  2. Zgoda Leszku !!
   Tylko ci co w Sejmie tez biorą sie z"małych ojczyzn"gdzie i w mordę powinni dostać,gdy coś nie tak, ,spluwać na ich widok czy przechodzić na druga stronę ulicy O ostracyzmie nie wspomnę.Dlatego tez oni tę swoją szarańczę wpychają gdzie się da by choć część "obywateli"była za. Lub wzięła w obronę.
   Gdyby tak ci z małych ojczyzn "wespół w zespół, by moc swą móc wzmóc"na koń siedli larum podnosiwszy to tym w Sejmie, portki by drżały!
   Ech rozmarzyłem się.
   PS
   Ja tez mam powtórkę z rozrywki bo 43 do 33 jeszcze nie daje wygranej.
   No bo
   " żaden kandydat nie uzyskał więcej niż połowę spośród wszystkich ważnie oddanych głosów"

   Usuń

  3. Wieśku, ja jestem spokojny co do drugiej tury wyborów. Trudno bowiem sobie wyobrazić, by ci co głosowali na młodego Wałęsę oddali teraz głos na kandydata pisu.

   Usuń
  4. Przyznasz iż określenie tych z PIS szarańczą jest obrazowo i faktycznie trafne.
   Jak szarańcza spadli na Polskę i wyżerają wyżerają.Od końskich stajni w Janowie, po urzędy wszelkiej maści i ministerstwa.Zreją zreją "bo im się należy" a w trakcie do żłobu zwołują podobnych sobie pociotków,krewnych i kumpli ze stada.Zreją nie zważając na przepisy,na zwyczajna przyzwoitość.Bo to bezmyślna bezmózga szarańcza.A do tego dla jaj nazwali się "prawi i sprawiedliwi"

   Usuń
 3. Ty patrzysz z Gdańska a jak nas widzą z zagranicy?
  "Kochani ułani znad Wisły i okolic. Macie dwie Polski i udowodniła to pierwsze tura wyborów. Acz osobiście twierdzę, że nie trzeba było do tego żadnych wyborów. To wiadomo od dawna i nie podlega to żadnej dyskusji.
  Pierwsza wasza Polska, to Polska wielkich miast. Ta z definicji lepiej wykształcona, lepiej sytuowana, z ambicjami, z nieskrępowanym i nieograniczonym dostępem do niezależnych mediów i do oświaty i kultury. To też Polska stojąca przed banalnym wydawałoby się wyborem: świat albo zapleśniała kruchta. Na przeciw tej Polsce stanęła druga Polska. Polska prowincjonalna, ksenofobiczna, pozbawiona dobrego szkolnictwa, odcięta od obiektywnej informacji, Polska pozbawiona w zasadzie nadziei, Polska karmiona gusłami i rządzona przez wikarego w sojuszu z posłusznym mu wójtem.
  No a teraz konsekwencje.
  Otóż ta druga, zagubiona i spacyfikowana intelektualnie Polska, demograficznie zasila jednak tę pierwszą Polskę. Stąd bierze się ów zaciąg słoików, głodnych społecznego awansu. Niestety, zazwyczaj ten prawdziwy albo i wyimaginowany awans, wiąże się jakże często z kompletnym odcięciem się od korzeni. Nabycie odrobiny ogłady plus zakup pięcioletniego Golfa w dyzlu i mieszkania, zazwyczaj skutkuje arogancją i słabo skrywaną pogardą dla swoich niedawnych i totalnie pogubionych ziomali, żyjących pod presją kruchtowych kolaborantów i pasków TVP.
  Więc myślę sobie, że jeśli wszyscy ci przyszywani warszawiacy, wrocławianie, krakowianie, gdańszczanie czy łodzianie, nie pozbierają się i nie podadzą ręki swym niedawnym kolegom i koleżankom z podwórka, to chuj z tego będzie nie Polska. ♦ Z mojej kawiarni widać więcej, więc piszę jak jest, nie ma zmiłuj i nie ma to tamto".
  Obrażonym/narodowo/ polecam pisywać komentarze tu
  https://www.liiil.pl/1540288652/TOLSzorty-miss-Derwsich-38.htm?var=1540288652/TOLSzorty-miss-Derwsich-38.htm

  OdpowiedzUsuń
 4. Po najdłuższym życiu nie spodziewałbym się iz do "Panteonu Wieszczów"dołączy Tetmajer co to pisał
  PATRYOTA”
  Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1898):
  […]
  Rozum, wiedza, talent, praca
  U nas, bratku, nie popłaca!
  Postęp i cywilizacja
  W kąt, gdy wchodzi do gry nacya!
  […]
  Możesz kpem być i cymbałem,
  Możesz dureń być siarczysty,
  Byleś z mocą i zapałem
  Kraj miłował macierzysty!
  […]
  Huha! Hopsa! Każdą nową
  Myśl witamy krzyżem pańskim
  Precz z geniuszem Europy
  Farmazońskim i szatańskim!

  My o jedno tylko modły
  Szlemy k niebu z naszej chaty:
  By nam buty śmierdzieć mogły,
  Jak śmierdziały przed stu laty!
  […]
  Hoc ha! Hopsa! Byle zdrowo,
  Zdrowa dusza - zdrowe ciało!
  Niechaj śmierdzi, jak śmierdziało,
  Byle tylko narodowo!
  Wolę polskie gówno w polu
  Niźli fiołki w Neapolu!
  Swojsko, polsko, po naszemu,
  Hoc! Hoc! Hopsa! Tak jak wtedy,
  Gdy nas naprzód tłukły Szwedy,
  Potem Niemcy i Moskale
  – Hoc! Hoc! Hopsa! Doskonale!
  Po swojemu! Po staremu!
  […]
  Niechaj żyje stara cnota!
  Daj nam dalej kisnąć Boże!
  Jedno, drugie, trzecie morze
  – Vivat "prawy patryota"!...
  "PAD w Berlinie: „Może mamy problem z demokracją w UE? Ludzie w Polsce zastanawiają się, dlaczego nie mogą kupić w sklepie normalnej żarówki tylko energooszczedną. Dlaczego? Bo Unia zabroniła” –
  https://holtei.files.wordpress.com/2018/10/dqnymeuxcaiba0y.jpg?w=1024&h=879

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszyscy piszący mają trochę racji. Dla mnie , zwolennikowi KO jest ważne aby koalicjanci / N + Nowacka + PSL/ szturchali PO do działań.

  OdpowiedzUsuń
 6. Powinieneś był głosować na Adamowicza, zgodnie z tym co pisałeś wyżej. Byłaby to też forma wskazania KO, że z dobrymi, lokalnymi gospodarzami należy się dogadywać, a nie konkurować...

  OdpowiedzUsuń


Kod do zamieszczania linków - wystarczy skopiować do komentarza, w miejsce XXX wstawić link, który chce się zaprezentować a w miejsce KLIK można wpisać jakiś tytuł, czy objaśnienie lub zostawić bez zmian. Linkiem może być adres strony tego lub innego bloga, adres jakichś treści (zdjęcie, film, wiadomość) z internetu. Może to być też adres komentarza do którego chcesz się odnieść. Znajdziesz go wtedy klikając prawym przyciskiem myszy na datę interesującego cię komentarza.

<a href="XXX" rel="nofollow"> <b>KLIK</b></a>