czwartek, 25 lipca 2013

Czapki z głów !!

refleksje po 60-ce, refleksje, felieton, kuchnia, historycznie, limeryki, polityka, okiem emerytaW dniu 23 lipca zakończyła sie era telewizji analogowej. Cyfrowy przekaz telewizyjny ma zaletę lepszego obrazu i dźwięku ma także tą, że można sygnał cyfrowy wykorzystać do celów informacyjnych np. ostrzeżenia przed kataklizmami, korkach na autostradach itp.
Planem następnym Michała Boniego jest regionalizacja przekazu cyfrowego tzn. np. ja w Opolu posiadając nie naziemną TV cyfrową nie będę skazany na oglądanie Warszawskiego programu regionalnego.
Czapki z głów !!.


W Opolu przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie jest wdrażany a od 1 sierpnia rusza program pn. Teleopieka. Jej zasady są proste jak budowa pewnego narzędzia rolniczego. Człowiek starszy, chory, samotny, niepełnosprawny ma przy sobie bransoletkę, wisiorek, zegarek, pilot lub urządzenie podobne do pagera i w chwili nagłego zagrożenia uruchamia niewielki nadajnik połączony z telefonem alarmowym. Osoba potrzebująca w chwili rejestracji i otrzymania nadajnika podaje nie tylko swoje dane osobowe i adresowe ale jest przeprowadzany wywiad chorobowy oraz zażywane leki. Osoba będąca w potrzebie po naciśnięciu guzika nadajnika jest momentalnie namierzana a osoba przy telefonie alarmowy powiadamia kogo trzeba.
Na razie zarejestrowano 30 chętnych z którymi zawarto stosowne umowy. W miasto poszli wolontariusze namawiać ludzi starszych do skorzystania z tej usługi i aby pozbyli sie strachu przed opuszczeniem swoich domów.
Miesięczny koszt 8,70 zł. Rada miasta zarezerwowała w budżecie kwotę na dopłat rzecz Teleopieki.
Odnoszę wrażenie że dużo jest gadaniny o sprawach tzw. wykluczonych a ten przykład jest czystym działaniem na ich rzecz.
Czapki z głów !!.
Streetworking to w dosłownym tłumaczeniu praca na ulicy, socjalna praca uliczna. Sopockich Steetworkerów – wolontariuszy można spotkać w godzinach popołudniowych do późnej nocy w parkach na ulicach i miejscach o których wiadomo, że są „zasiedlone” przez ludzi wykluczonych z różnych powodów. Wsparcie, porady, informacje adresowe lekarzy. MOPS-u, miejsca gdzie można dostać darmowy posiłek i np. pomoc w wyrobieniu dokumentów itp. To główny obszar działalności Streetworkerów. Potrafią także opatrzyć ranę a nade wszystko porozmawiać.
Przykład z Sopockiej strony   Moje Miasto  :
Witaj, aniele...
Justyna Rozbicka, koordynatorka pracy ulicznej w Trójmieście, jest natychmiast rozpoznawana przez lokalnych bezdomnych. W parku na skwerze między Grunwaldzką a Szopena w Sopocie na jej widok podnosi się z ławek trzech mężczyzn. - Justynka, nie zapomniałaś o nas - cieszą się i robią miejsce obok siebie dla jedynej osoby, która ma dla nich czas i chęć, by ich wysłuchać.
Odnoszę wrażenie że dużo jest gadaniny o sprawach tzw. wykluczonych a ten przykład jest czystym działaniem na ich rzecz.
Czapki z głów !!.


Ustawa przewidująca konfiskatę samochodu w razie jazdy po pijanemu /.../wejdzie w życie 24 października - poinformował przedstawiciel prokuratury generalnej /...//.../ ustawa będzie dotyczyć /.../ też obywateli innych państw.
Ustawa ma na celu zaostrzenie odpowiedzialności za kierowanie pojazdem w stanie upojenia alkoholowego, pod wpływem narkotyków, środków psychotropowych lub innych substancji odurzających. Przewiduje ona m.in. zwiększenie grzywny oraz zaostrzenie odpowiedzialności karnej za jazdę po pijanemu, przekazanie kierowania pojazdem osobie będącej w takim stanie lub odmowę poddania się badaniu alkomatem.
Przy tym pojazd, kierowany przez osobę, która popełniła takie wykroczenie po raz drugi w ciągu roku, podlega konfiskacie. Wyjątkiem będą jedynie pojazdy użytkowane wbrew woli właściciela albo przejęte w wyniku działań niezgodnych z prawem, np. kradzieży.
Czapki z głów !!.
Wielka szkoda że te przepisy wprowadza Białoruś !?.
Jego Eminencja Mauro Piacenza, Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa,
Kuria Rzymska

Kopie:
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej
Redakcja Osservatore Romano
Sekretariat Kurii Rzymskiej

Wasza Eminencjo,
Jako osoby znające od dawna duszpasterską i społeczną działalność księdza Wojciecha Lemańskiego zwracamy się do Waszej Eminencji z prośbą o zrewidowanie decyzji arcybiskupa Henryka Hosera, odbierającej ks. Lemańskiemu probostwo, odsyłającej go na emeryturę i zakazującej mu wypowiedzi w mediach publicznych.
Arcybiskup uzasadnił swoją decyzję nieposłuszeństwem księdza Lemańskiego wobec przełożonych.
Dla wielu osób nie ulega jednak wątpliwości, że ks. Lemański wybrał posłuszeństwo wyższego rzędu - posłuszeństwo naukom Chrystusa i duchowi Ewangelii. Całym swoim życiem daje dowód na to, że swoje powołanie traktuje na tyle szczerze i głęboko, aby nie wahać się mówić tak-tak, nie-nie, nawet wtedy, kiedy grozi mu to osamotnieniem bądź sytuacjami konfliktowymi. Nieoceniona jest jego rola w dialogu chrześcijańsko-żydowskim, jak również w dialogu z niewierzącymi czy wahającymi się. Stał się jedną z twarzy Kościoła światłego, miłosiernego i tolerancyjnego, przyciągającego nawet tych, którzy z katolicyzmem niewiele mieli wspólnego.
Za księdzem Lemańskim stanęli murem jego parafianie, znający jego życie i czyny z bliska, na co dzień. W jego obronie rozległy się w całej Polsce głosy wierzących i ateistów, chrześcijan i ludzi innych wyznań, mediów Kościołowi przychylnych i niechętnych. Czy zatem rzeczywiście w interesie Kościoła i społeczeństwa leży przedwczesne odebranie takiemu duchownemu, takiemu człowiekowi możliwości działania i zamknięcie mu ust?
W tej sprawie nie chodzi wyłącznie o krzywdę, jaka dzieje się ks. Lemańskiemu, ani o jego konflikt z arcybiskupem. Tu chodzi również, a może przede wszystkim, o oblicze Kościoła. Pod powierzchnią sporu między niepokornym proboszczem i jego przełożonym kryje się spór między Kościołem otwartym, ekumenicznym, współczującym, rozumiejącym pojęcie służby, dążącym do realizacji cnót ewangelicznych i zarazem potrafiącym sprostać wyzwaniom współczesnego świata, a Kościołem zamkniętym, nietolerancyjnym, egoistycznym, aroganckim, dalekim i od ducha Chrystusowego, i od współczesności. Między Kościołem przyciągającym, zachęcającym do współpracy nawet innowierców i niewierzących, a Kościołem odpychającym wszystkich, którzy ośmielają się być autentyczni lub inni. Kościołem radości i dobrej nowiny, a Kościołem inkwizycji, kar i strachu.
My, niżej podpisani, wierzący i niewierzący, stajemy po stronie Kościoła otwartego, myślącego, zaangażowanego w rozmowę z Innym, przepojonego duchem miłości bliźniego i starającego się temu bliźniemu służyć. Dlatego ujmujemy się za księdzem Lemańskim, który właśnie taki nurt w Kościele reprezentuje, czemu dawał wyraz przez wiele lat swojego kapłaństwa.
Prosimy Waszą Eminencję o zmianę decyzji dotyczących ks. Lemańskiego, bo odsunięcie go od kapłaństwa i działalności publicznej przyniosłoby znaczące szkody nie tylko wizerunkowi Kościoła, ale i dialogowi społecznemu w naszym kraju.
z poważaniem

Czapki z głów !!/Pod tym listem podpisało się ponad 11.100 owieczek – jeżeli chcesz też podpisać to możesz to zrobić tu


   12 komentarzy:

 1. Takie wiadomości za cenę brylantów. Pokazujesz Piotrze, że MOŻNA. Jakie to szczęście :-) Ja już podpisałam wcześniej gdy było ponad 4 tysiące podpisów. Ściskam Cię serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli mozna sypać tylko wiadomościami hiobowymi to dlaczego nie pozytywnymi.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Taaaak, brylantow he he he.. ukradł ideę Zoli

   Usuń
  3. @romano - u Ciebie wszystko dobrze ?.

   Usuń
  4. Piotrze, jak u @romano może być dobrze? Spójrz na jego ikonkę - niewyraźnie wygląda, musi coś dolega. Oby tylko nie z głową!!

   Usuń
 2. czemu nie mogą tak wyglądać główne wiadomości? Bez promowania głupoty, lansowania przestępców i odętych polityków. Bo to niemedialne, nie prowokuje i nie nadaje się do kontynuacji.
  Czyżby tylko blogom pozostało zadanie przekazywania dobrych wieści i ukazywania godnych naśladowania postaw?
  Uśmiechniętego dnia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. .............nie mogą, wiadomości to mieszanka kroniki wypadków i pitavalu. Może nadzieją jestesmy my - blogowicze /nawet i ja zaczynam odchodzić od polityki i byc bliżej spraw społecznych/..
   Pozdrawiam
   Przepraszam, że dałem ciała na Twoim blogu. Chciałem cos prostować i wkleic cały cytat ale tam na dodatek było o ogrodach Edenu i łajnie co tylko jeszcze by pogorszyło sprawe.
   Będę pisał u Ciebie komentarze mając na względzie....innych komentujących.

   Usuń
  2. aż poszłam do siebie szukać gdzie to co to bo nic, po prostu nic nie zauważyłam, odrobina pieprzu dodaje smaku więc można pieprzyć, ja nie mam pojęcia, dlaczego u mnie zawsze jest tak słodko, to jakaś niezbadana tajemnica.

   Usuń
 3. Piotrze, widzę, że kontynuujesz dzieło ukazywania pozytywnego wizerunku zmieniającej się PL. Brawo!
  Zauważ, że wiadomość o wdrażaniu Teleopieki nie została podana do publicznej wiadomości. No bo cóż to na news, co innego gdy ktoś umrze w karetce, to jest wiadomość godna TV.Prawda?
  Pomysł z konfiskatą samochodów jest niezła ale ja zmieniłabym to na konfiskatę Prawa Jazdy, dożywotnio. Byłoby bez naruszania prawa własności.
  W sprawie Księdza Lemańskiego wstrzymuję się od głosu. Mam wątpliwości czy media przedstawiają tę sprawę rzetelnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozytywny wizerunek - tak, choc nie kazdy musi sie z nim zgodzić.
   W sprawie ks. Lemańskiego tez nie mam zdecydowanego zdania a le podpisałem dlatego, że może pod nowym papieżem ktos sie zreflektuje i zwróci kościół wiernym.
   Pozdrawiam
   ps.
   Dzięki za "podpuchę" w sprawie Katowic. Ku mojem u zaskoczeniu notka miała całkiem fajne wzięcie. Jak szalec to szaleć i zacząłem przemysliwać o podobnej notce Opola.

   Usuń
  2. Bet, też nie mam 100% pewności co do niewinności ks. Lemańskiego. Nie jestem specjalistą w prawie kanonicznym, tak jak ks. Lemański.
   Ale podpisałem petycję w nadziei, którą wyraził Piotr oraz w nadziei, że może wreszcie coś drgnie w kurii rzymskiej. Takie listy, powinny zwrócić uwagę urzędników Pana B. na to, że ich "owieczki" coraz bardziej mają dość biurokracji watykańskiej i kościoła hierarchów.

   Usuń
 4. Gdyby były takie wiadomości w TV to bym znowu zaczęła oglądać. Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń


Kod do zamieszczania linków - wystarczy skopiować do komentarza, w miejsce XXX wstawić link, który chce się zaprezentować a w miejsce KLIK można wpisać jakiś tytuł, czy objaśnienie lub zostawić bez zmian

<a href="XXX" rel="nofollow">KLIK</a>