środa, 26 lutego 2014

Ukraińska biegunka !!

refleksje po 60-ce, refleksje, felieton, kuchnia, historycznie, limeryki, polityka, okiem emeryta


                     Ale mnie trafiło i na starość głupieję. Nie potrafię zsynchronizować swoich zmysłów. Co innego widzą oczy, co innego słyszę z ust, najczęściej polityków a jeszcze inaczej mój mózg przetwarza te dane – nic nie pasuje.

Trochę z podwórka hipokryzji.
Nie wiem co się stało naszym politykom, że nagle bardzo nie lubią wybranego w demokratycznych wyborach prezydenta Janukowycza. Chcieli Ukraińcy to sobie wybrali komunistycznego prezydenta z kryminalna przeszłością – ich cyrk i ich małpy.. Polska jako suwerenne państwo zaakceptowała ten wybór i zapanowała niezmącona przyjaźń, której apogeum przypadło na EURO 2012. Coś tam przebąkiwano o Cmentarzu Orląt Lwowskich i Pięknej Julii która zapuszkowali, o Banderze i rozliczeniach ale ogólnie miodzio ..... !. Nagle z wtorku na środę któregoś tam ryps !!!! - Janukowycz świnia.
Zdanie oczywiście można zmienić ale nagle wszyscy dokładnie wiedzą jak było choć wiele spraw jest grubymi nićmi szyta.

Trochę z podwórka kłamstwa.
Janukowycz kazał strzelać do protestujących na Majdanie”.
Informuję uprzejmie, że na Majdanie nikt do nikogo nie strzelał. Jak podała nawet nasza TV do Kijowa zjechali żądni przygód kibole i oni atakowali Berkut tym zajadlej im bardziej się cofali. Uzbrajali się, rozbierali chodniki, budowali barykady i gromadzili koktajle Mołotowa.
Czyżby nikt z naszych polityków nie widział uzbrojonych band, czyżby nie słyszeli o daremnych namowach przywódców Majdanu namawiających do zrezygnowania z przemocy. Czyżby nikt nie widział palonych i rozgrabianych budynków nie tylko rządowych ?.
Janukowycz tyle się nakradł, że wybudował sobie rezydencję............. po której Rewolucjoniści oprowadzają wycieczki a tymczasem Meżyhiria to 135-hektarowa dawna rezydencja państwowa, do której Janukowycz przeprowadził się, gdy po raz pierwszy był premierem Ukrainy w latach 2002-2004. Urzędował w niej także Kuczma i Juszczenko i Tymoszenko.
Trochę Protestujący się zmitygowali i w to miejsce znaleźli szereg innych rezydencji.


Trochę z podwórka demokracji.
Fajne mają rządy na Ukrainie, ludzie sobie mogą wybrać prezydenta a ichniejszy sejm może go z dnia na dzień obalić a nawet mogą wysłać za nim list gończy bez śledztwa, sądu oraz zwolnić dowolną ilość ministrów. Mogą zarządzić wypuszczenie z więzienia Julii Tymoszenko /rozumuję, że już nie jest kryminalistka i złodziejka a były więzień polityczny/. Najlepszy dowcip w tym że wszystkie ruchy musi zatwierdzić Majdan na którym też nie wiadomo kto rządzi.

Mamy więc niemal podręcznikowy przykład 
ochlokracji. Zwoniono morderców sedziego bo tak zarządził Majdan. Każda kandydatura na funkcję rządową musi być akceptowana także przez Majdan i stąd karuzela nazwisk i stanowisk.

Trochę z podwórka państwowości.
Trudno się dziwić Ukraińcom że postępują wbrew naszym przekonaniom o państwie prawa. Państwa swojego mieli niewiele i nie mają w tej mierze żadnych praktyk ani wzorców. Ukraińcy jako grupa etniczna bądź narodowa była gnębiona przez wiele nacji zarówno wschodnich napierających z dzikich pól jak i cywilizacji zachodniej o ostatniej wojnie światowej nie wspominając.
Oficjalna nazwa Ukrainy to dopiero XVI w., od ziem na krańcu Rusi zwanej także mała Rusią lub Biała Rusią. Polska ma też swój wkład.
Jeżeli ktoś sądzi, że Polska miała niespokojna historię to proponuje zapoznanie się z Historią Ukrainy a jak się zapozna to stwierdzi, że na przestrzeni dziejów w Polszcze były nudy na pudy.

Trochę o Radku Sikorskim
Radosław Sikorski za doprowadzenie do podpisanie porozumienia pomiędzy opozycją a Janukowyczem winien wyczyścić klapy fraka na najwyższe odznaczenia i także na tylną część założyć poduszkę że jak będą batożyć aby mniej bolało. Nie wiem czy porozumienie było dobre czy złe, /to wyjdzie po jakimś czasie/ ale pewnym jest że zdynamizowało i przyspieszyło działania w których już nie mogło być mowy o strzelaniu.

Trochę o moich wnioskach.
Moje pojmowanie demokracji, jak i większości moich rodaków jest inne niż na Ukrainie. Wyprzedziliśmy Ukrainę o lata świetlne chociaż jest i u nas jeden mały człeczek, który na Majdan nadawałby się doskonale gdyż jątrzyć i kłamać potrafi. Jak i kto może spowodować, że u naszych sąsiadów zostaną wprowadzone standardy tylko zbliżone do naszych ?. Po prostu się boję jak bojowniczka Ukraińska życzy Janukowyczowi śmierci przed kamerami TV a Rewolucjoniści zażądali osądzenia Janukowycza na Majdanie. Po jakimś czasie dochodzi do otrzeźwienia i zmiany stanowiska. Trwają prowokacje np. nagranie z piękną Ukrainką sporządzone przez zachodnie media. Ani trochę nie dziwię się Janukowyczowi że nawiał, bo spotkanie z rewolucjonistami przypłacił by życiem.

Trochę pytań.
Czy premier, prezydent i inni przywódcy naszego państwa nie powinni ugryźć się język wypowiadając swoje zdecydowane sądy w których jest pomijany wschód Ukrainy i jej zdanie ?.
Czy oficjalnie nie powinna wkroczyć ONZ ze swoimi oddziałami KFOR, gdyż właśnie do tego została powołana /nie daj Bóg powtórki z Srebrenicy/.
Jakie znaczenie poza propagandowym ma obecność w szpitalach polskich ponad trzydziestu rannych ?.
Czy do kogoś jeszcze nie dotarło, że klucz od Ukrainy ma prezydent Putin w swoim biurku ?17 komentarzy:

 1. Podobnie jak wielu, także próbujesz Piotrze, "poukładać sobie", co faktycznie stało (dzieje) się na Ukrainie. Najlepiej w scenariuszu "czarno-białym" i możliwością końcowej oceny "dobro lub zło". NIE DA SIĘ TERGO ZROBIĆ!
  Zauważ, że również nasze i UE oficjalne gremia zarządzające, mają trudność, tak z diagnozą, jak i ustaleniem najwłaściwszej terapii. Najważniejsze jednak, że cała UE, plus USA (bo NATO), mówią "jednym głosem". Tak bowiem trzeba, bo to jest w interesie, naszym, Europy i świata. Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, zwykle bowiem taka jest natura zawirowań społecznych. Czynniki zewnętrzne mogą jedynie odpowiednio szybko dobiec z gaśnicą (taka była rola ministrów, w tym Sikorskiego), a potem pilnować by nie rozgorzało ponownie, a na popiołach zbudowano coś lepszego. Moja ocena działań władz III RP jest pozytywna. Nawet jak muszę trochę przymknąć oczy. To nie jest czas na głośne wyliczanie i potępianie "po szczegółach". Teraz trzeba działać na rzecz przyszłości, pilnując tylko by prawo, czy zasady były łamane (jeżeli w ogóle) jak najmniej.
  Co do owych rannych... Piotrze zlituj się, jakieś czterdzieści łóżek w całej Polsce? W dodatku w szpitalach resortowych, gdzie planowo, zawsze, takie wolne łóżka i personel do dyspozycji są. To ani nie odbiera miejsc naszym pacjentom, ani nawet znacząco nie podnosi kosztów utrzymania tej "rezerwy".
  Na koniec rzecz zwykle nie zrozumiała dla osób na co dzień nie parających się takimi dziedzinami wiedzy jak prawo państwowe, czy międzynarodowe. PARLAMENT, to taki organ państwowy, który ma kompetencje do tworzenia, a więc i zmiany prawa. Wszystko więc co uchwali jest legalne. Czy to "odwołując" Prezydenta, czy to wprowadzając do życia, zakwestionowaną przez TK Konstytucję z 2004r. (tyle, że ów konstytucyjny sąd na Ukrainie zakwestionował onegdaj sposób uchwalenia, a nie treść, tej ustawy zasadniczej. Nawet jak zrobi to z łamaniem procedur, czy pod naciskiem (tu Majdanu). Także więc, owo uzgodnienie i zatwierdzenie przez Majdan składu rządu, nic nie zmienia i nie ma wpływu na legalność, bo potem w normalnym konstytucyjnym trybie, legalny parlament ów rząd powoła.
  Pomyślności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Piotrze zlituj się, jakieś czterdzieści łóżek w całej Polsce?" - lituję sie i napisałem, że jest to bardziej akcja propagandowa niż rzeczywista i naszej służbie zdrowia nie zaszkodzi, tylko, jak powiedział Frasyniuk, realna pomocą to byłoby wysłanie na Ukrainę wojskowego szpitala polowego.
   Oczywiście nic nie jest czarne ani białe ale dzis słuchając relacji z Krymu coraz bliżej jestem przekonania: NIE PCHAC PALUCHÓW DO UKRAINY /ale zupa sie wylała/ poza pomoca humanitarna. Nikt nie jest w stanie powiedziec czyja wizyta i gdzie, rozmowy z kim i na jaki temat moga wywołac konsekwencje. Czy moje stwierdzenie, że jeżeli nie było by na Majdanie wizyt żadnych polityków to protest pokojowy dotrwał by do wyborów bez wiekszych emocji a tak jednych sprowokowano a inni poczuli sie zagrożeni - tego nie wie nikt !!
   Demokracje kazdy ma taka na jaka sobie zasłużył.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. To prawda Piotrze. Nie należy tego palucha..., a jak widzę to tak to się właśnie odbywa. Choć czasem z tą gaśnicą trzeba jednak pobiec. Summa summarum zaś zaakceptować to co Ukraińcy postanowią.
   Z tym szpitalem wojskowym to Frasyniuk nie pomyślał, podobnie jak nasza obecna "Solidarność", która dopiero dziś przekazuje dary (głównie środki medyczne dla ran postrzałowych). Teraz tym rannym potrzebne jest leczenie w dobrych warunkach i rehabilitacja, a nie szpital polowy. No chyba, że liczą na kolejne ostre starcia?
   Najlepiej się komentuje zawsze po fakcie.;-))))))
   Pomyślności.

   Usuń
 2. Gdybym był złośliwy napisałbym.Wez tabletki na "ukraińską biegunkę" i to te dostępne w aptekach!!
  Ale żem niespotykanie życzliwy i spokojny człowiek ,postaram się o rozpoznanie przyczyn tej dolegliwości, mam nadzieje przejściowej.
  Otóż, jak wynika z obserwacji "narodu" wg znawców i ich"opisu"
  Wydaje mi się w, że Polski w Polsce wszyscy nienawidzą, i na dodatek mają rację.
  Zobacz: Polski nienawidzi tzw. obóz patriotyczny, ponieważ żyją w czymś, co wydaje im się nie-Polską albo anty-Polską. Premierem jest Donald Tusk, którego mają za pachołka Niemców i Moskali, rządzą nami za pośrednictwem swoich wasali okupanci.
  Z kolei dla ludzi o opcji lewicowo-liberalnej prawdziwą Polską byłby kraj z tradycji Kołłątaja, Boya, Słonimskiego, Michnika, a tu mają Polskę, która słucha Rydzyka i chce głosować na PiS, Polskę, która tłumnie obchodzi rocznice smoleńskie i zapieprza do kościoła - zadupie Europy, gdzie przetrwały największe demony kontynentu. I też jej nienawidzą.
  Kocha ją tylko wąska grupka - wiem, że to brzmi jak z fatalnej publicystyki, ale lepszego sformułowania nie widzę "
  A media jak to media i żurnaliści w nich, dostarczają pożywki,i ku pokrzepieniu serc i utrzymaniu nadziei jednych lub drugich
  Stad tez takie rozbieganie ocen,opisów i prognoz.Dla jednych to co jest be, dla drugich podawane jako cacy.Dla jednych Sikorski to bohater dla drugich kandydat do Trybunału Stanu i zdrajca.By było śmieszniej niektórym tak się pop iż krzyczą "wasze trupy to bandyci i precz z pomnikami a nasze trupy to cacy i dbajcie o Cmentarz Orląt .A dlaczego? Bo to nasze trupy itp itd
  I to wszystko, całą tę przetrawioną papkę dla oczu i uszu serwują nam codziennie nie bacząc, iż ogląda to i słyszy to ta "trzecia grupa".
  Ktora widząc, iż wszystko to kupy du..y się nie trzyma, dostaje piany na ustach/znacznie gorszy przypadek/ lub rozstroju żołądkowego" l"zapada w alkoholizm "bo bez poł litra nie rozbieriosz" jak mawiają "u sąsiadów"lub ogląda "czeski film" pt "Nikt nic nie wie"
  Jeśli ta moje recepta "bez obsłuchania pacjenta" nie odniesie skutku zalecam "program do synchronizacji półkul mózgowych" dostępny tutaj http://mms.home.merhlin.com/
  Jeśli i to nie pomoże, pozostaje "zapisanie się do specjalisty" ale tam długie terminy .Podobno "zajęte" do 2024 roku.
  Jest jeszcze ekstremalne rozwiązanie !! Przystać do jednej z grup.!!
  A wtedy wszystko będzie zrozumiałe bo przywódcy wytłumaczą wyjaśnią lub powiedzą "tak ma być i tak masz głosić" No !!
  A wtedy nastąpi szczęśliwość wieczna ustanie gonitwa myślowa i jelitowa tez.
  Wybór jest jednak po Twojej stronie.Czyli, zależy od Ciebie /jak w ulotce aptecznej/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz sie wyzłośliwiać, możesz być sceptyczny, krytyczny i wredny stary piernik / z racji wieku to obaj możemy/ ale dzis przed frontem bloga udzielam Ci pochwały za analityczny komentarz /pomijając szczypanie mnie po . no powiedzmy, łydkach/.
   Rozpoznawaj przyczyny dolegliwości a ja będę łykał tabletki przeciw jelitowej gonitwie.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Piotr Opolski26 lutego 2014 19:30
   Ku chwale Ojczyzny !
   Jakakolwiek ona jest i dla kogo.Ale "Q-rwa nać " nasza I tego nam nikt i nic, nie odbierze.A i demokracji tez, choćby ci z prawej, jak najbardziej, by się starali.Bo się odkryli ! Bo znamy już ich "program" A i tamto ich pamiętamy, pamiętamy aż za dobrze.
   Gawiedzi co lubi publiczne egzekucje i publiczne wyznawanie "grzechów naciąganych" na pohybel.
   jak mawiano kiedyś faszystom No Pasaran" w najnowszej wersji
   "Nie widzisz, nie słyszysz, boisz sie cienia
   Neonazistowskie pozdrowienia
   Leją sie przez radio, telewizorami.
   Czy umiesz czytać pomiędzy wierszami?
   Czy masz świadomość co może nastąpić
   Co może sie zmienić, co może sie skończyć.
   Trudne są słowa, których nie rozumiesz
   Wiedzieć i myśleć - oto warunek.

   No Pasaran, 'No Pasaran', No Pasaran, 'No Pasaran' "

   Usuń
 3. Klik dobry:)
  Nawet nie chcę myśleć o tym, co będzie, gdy na Krymie odezwą się muzułmanie, których odezwę wzmocnią muzułmanie z Kaukazu...
  Chyba światowi "eksperci" - od Ameryki poprzez Europę aż po społecznościowe "szajbuki" i blogi oraz media - jakoś tego nie rozważają...
  To ja na wszelki wypadek chociaż odpukam w niemalowane drewno i wcle wojny wykrakiwać nie będę.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na dziś to krymscy muzułmanie popierają prawosławnych z Kijowa, zaś krymscy prawosławni (rosyjscy), są przeciw.:-)))))))
   http://www.youtube.com/watch?v=Y_LFrMcoEm4
   Pomyślności.

   Usuń
  2. Zajrzałam. Siedzą jakieś kobiety przy stole i o czymś rozmawiają. Nie wiem o czym i kto to jest?

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam identyczne spojrzenie na to, co się na Ukrainie dzieje i jak to jest odbierane przez polskich polityków, dziennikarzy i część rodaków. Taka typowo polska bezrefleksyjna reakcja, oparta przede wszystkim na niechęci do Putina, a nawet do samej Rosji (wiadomo - historia). Mój stosunek do tego wyraziłem na swoim blogu i ciekawych zapraszam do lektury przynajmniej tych dwóch moich wpisów:
  1.
  http://janusz-bartkiewicz.blogspot.com/2014/02/ktos-za-tym-stoi-te-swoje-sreberka.html#comment-form
  2.
  http://janusz-bartkiewicz.blogspot.com/2014/02/zgory-chciabym-zastrzec-ze-ukrainski.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Sikorski zasłużył na najwyższe słowa uznania, bo zapobiegł dalszej krwi. No i umożliwił ekspresowe odwołanie Janukowycza. Trzeba też przyznać Radzie Najwyższej, że jak chce, to potrafi pracować w ekspresowym tempie - ustawy szły jak piwo lane w knajpie do kolejnych kufli, ale to akurat dobrze, bo czas nagli.
  Niepokoi mnie powoływany właśnie rząd: "ktoś" z Majdanu ma być ministrem (nie jeden, nie jednym jak sądzę) mówi się, ze jakiś resort siłowy ma dostać szef Prawego Sektora, który to Prawy Sektor wraz ze Swobodą rosną w siłę na zachodniej Ukrainie w tempie geometrycznym.
  Swoboda chce wypędzić Żydów (na razie tylko ich), język rosyjski jest (już) językiem mniejszości (rozumiem, ze na terenie całego kraju, skoro Rada Najwyższa uchwaliła), a Tiahnybok szef Swobody chce przeforsować powszechną dostępność do broni palnej na Ukrainie.

  Jak będzie zobaczymy. Trzymam kciuki za Ukrainę, i nie powiem, że nic mnie to nie obchodzi.

  Ps. Jeśli idzie o Kliczkę, jest chyba jedynym z całej palestry ukraińskich polityków, który uczciwie i ciężko zapracował na swój dobyte.

  Pozdrawiam z K-K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Andy - "Sikorski zasłużył na najwyższe słowa uznania, bo zapobiegł dalszej krwi".
   Nie mam pewności ale taka nadzieje.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Zobaczymy jak to z tym rządem będzie, choć podobno się tylko na funkcje kontrolne się szykują (co najwyżej w randze wiceministra). Co nie dziwi, bo raczej doświadczenia, ani umiejętności, w tym zakresie, raczej nie mają. Nie jestem też pewna, ale na szefa prawej strony chyba już coś wynaleźli (mignęło mi w necie przed oczami).
   Pomyślności.

   Usuń
  3. @Piotrze,
   "...krwi, na tamten czas tamtej bitwy". Dalej ja też nie mam pewności.

   Usuń
  4. Ikko133 - jestem pełen obaw. Oni po prostu nie maja swojego Wałęsy a co za tym idzie nie maja takich doradców jak miał Wałęsa.
   Zadanie na dzis dla Ukrainy - jak zrobić żeby nie Majdan rządził a jakies organy konstytucyjne.
   Ochlokracja to najgorsze z mozliwych wyjśc.
   Pozdrawiam

   Usuń
  5. @Andy - z kim jak z kim ale razem sie rozumiemy i sądzę że nie musimy konczyć zdań aby osiągnąc zgode.
   Pozdrawiam

   Usuń


Kod do zamieszczania linków - wystarczy skopiować do komentarza, w miejsce XXX wstawić link, który chce się zaprezentować a w miejsce KLIK można wpisać jakiś tytuł, czy objaśnienie lub zostawić bez zmian

<a href="XXX" rel="nofollow">KLIK</a>