piątek, 3 stycznia 2014

OFE-Trza mieć łeb !!

refleksje po 60-ce, refleksje, felieton, kuchnia, historycznie, limeryki, polityka, okiem emeryta


Myślałem, że temat OFE został zakończony i do kogo miała dotrzeć prawda to dotarła. Ci którzy mają z tego spory pieniądz to wiadomo, że będą dalej czynić informacyjne szum a odpowiedzialni za wdrożenie OFE nic sobie do zarzucenia mieć nie będą. Z zaskoczeniem przyjąłem wypowiedzi prof. Jerzego Stępnia na temat OFE, gdyż dotychczas żywiłem do niego duża dozę sympatii za wypowiedzi rozważne w różnych sprawach. Machnąłem na to ręką, w końcu bzdurzący jeden profesor więcej , jeden mniej......... . Wieczorem do TVN24 do „Szkła kontaktowego” zadzwoniła telewidzka i dając upust swojemu niezadowoleniu z wypowiedzi prof. Stępnia stwierdziła, że ów profesor jest zatrudniony w radzie lub radach nadzorczych OFE z pewnością nie za „Bóg zapłać”.
Tego i dla mnie było za dużo i stąd ta notka.Pan Google się nie popisał i nic na temat uczestnictwa w OFE prof. Stępnia nie znalazł ale znalazł ciekawostkę, że pan profesor był podsekretarzem stanu w rządzie Jerzego Buzka. Trudno wymagać nie tylko krytyki ale subiektywnej opinii od kogoś kto m.in. Ustawę o OFE wcielał w życie. Smutno się robi słuchając argumentacji o niezgodności z Konstytucją – a przymusowe uczestnictwo w OFE to było zgodne z konstytucją ?.
Czytelniczka pyta w sprawie OFE: /.../uzbierałam całkiem pokaźna kwotę, ale czy te pieniadze należą w ogóle do mnie ?.
Pan profesor odpowiada: Po pierwsze musimy powiedzieć, że to nie są pieniądze publiczne. Wzięły się z przymusowo ściągniętych składek i tylko przez moment były publiczne /.../,
Wstyd, że prawnik nie wie że w OFE nie ma żadnych pieniędzy ani prywatnych ani publicznych a są papiery wartościowe, z których pewna część jest zamienianą na gotowiznę aby wypłacać apanaże tym którzy tymi papierami obracają a w swojej większości są to ci którzy bałamucili o emeryckich wczasach pod palmami w 1998 roku.
Trza mieć łeb aby taki przekręt wymyślić !!.
W lutym 2009 r. dokonano pierwszej wypłaty z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Niestety nie znalazłem nazwy tego OFE z którego dokonano wypłaty w kwocie 23.65 zł/m-c. za 10 letni okres składkowy. Podjąłem nieudaną próbę policzenia ile ów „szczęśliwiec” przez 10 lat musiał wpłacać ale i tak:
Trza mieć łeb aby taki przekręt wymyślić !!.
Nie wiem czy przyszli emeryci zabukowani w OFE zdają sobie sprawę że na 10 lat przed emeryturą OFE ma przekazać do ZUS zgromadzone środki w postaci akcji, innych papierów wartościowych, gotówki /??/. gdyż płatnikiem emerytury będzie ZUS.
Pytanie – co będzie jeżeli OFE te wartości przegra na giełdzie lub źle ulokuje i straci na akcjach ???.
Sobie wypłacać forsę, obracać nie swoimi akcjami, za nic nie odpowiadać a na końcu rozłożyć ręce i powiedzieć; przegraliśmy na giełdzie...idźcie do ZUS, on jest płatnikiem !!!
Trza mieć łeb aby taki przekręt wymyślić !!.

Są ludzie którzy raczej wstydu nie mają i czerpią pełnymi garściami z OFE np. Leszek Balcerowicz, Ewa Lewicka. Inni zachowują się przynajmniej przyzwoicie np. Ryszard Petru czy prof. Marek Góra – cytat; Towarzystwa emerytalne strzelają sobie w kolano, proponując model wypłat emerytur z OFE, który nie ma racji bytu.Są i tacy którzy widza swój błąd i mają odwagę się wycofać pomimo że wdrażali ten system np. Andrzej Bratkowski, a jeszcze inni chcą stłuc jajeczko i mieć jajeczko np. Aleksandra Wiktorow.
Same Otwarte Fundusze Emerytalne kombinują jak przysłowiowe konie pod górkę i to chyba w jednym celu aby składkowicz nie wiedział w jakim funduszu jest.
Jak ktoś ma cierpliwość to można poczytac:
Przejęcia i połączenia funduszy
 • 19-07-2013 przejęcie OFE Polsat przez PKO BP Bankowy
 • 07-11-2008 połączenie OFE Skarbiec Emerytura i OFE Aegon pod marką Aegon
 • 13-09-2004 przejęcie OFE Kredyt Banku przez PTE Polsat
 • 29-05-2002 połączenie PTE Skarbiec-Emerytura S.A. i PTE BIG Banku Gdańskiego SA (OFE ego) do PTE Skarbiec-Emerytura S.A.
 • 16-07-2001 przejęcie OFE Rodzina przez PEKAO PTE SA
 • 19-04-2001 przejęcie Pioneer OFE przez PEKAO PTE SA
 • 09-03-2001 przejęcie PTE Arka-Invesco S.A. przez Pocztowo-Bankowe PTE S.A. (OFE Pocztylion )
 • 18-01-2001 przejęcie OFE Epoka przez PEKAO PTE SA
  Zmiany akcjonariatu /nazw PTE i OFE
 • 12-2009 - zmiana nazwy OFE Bankowy na PKO BP Bankowy OFE (ujednolicenie nazw)
 • 09-2009 - zmiana nazwy AIG OFE na Amplico OFE (ujednolicenie nazw w grupie Alico)
 • 06-2009 - zmiana nazwy OFE Commercial Union na OFE AVIVA (ujednolicenie nazw w grupie Aviva)
 • 11-2008 - zmiana nazwy Skarbiec Emerytura na Aegon (sprzedaż Skarbiec Emerytura spółce Aegon)
 • 04-2008 - zmiana nazwy DOM na Warta
 • 02-2007 - zmiana nazwy Winterthur na AXA (AXA przejęła od Credit Suisse całą grupę Winterthur na świecie)
 • 10-2007 - zmiana nazwy Ergo Hestia na Aegon (sprzedaż Ergo przez Hestię spółce Aegon)
 • 03-2006 - zmiana nazwy SAMPO OFE na Nordea OFE (sprzedaż Sampo PTE S.A. spółce Nordea Life Holding A/S)
 • 12-2004 - Kulczyk Holding S.A. przekazuje TUiR WARTA S.A. wszystkie udziały w PTE Dom
 • 09-2004 - Credit Suisse Life & Pensions OFE zmienia nazwę na Winterthur OFE
 • 11-2003 - Bank Handlowy przestaje być akcjonariuszem PTE Bankowy S.A., całkowite udziały przejmuje PKO BP S.A
 • 11-2003 - zmiana nazwy Zurich OFE na Generali OFE (odkupienie przez Generali Holding Vienna AG akcji Zurich PTE)
 • 05-2002 - Winterthur OFE zmienia nazwę na Credit Suisse Life & Pensions OFE
 • 02-2002 - zmiana nazwy OFE Orzeł na Ergo Hestia OFE (Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeniowe Ergo Hestia S.A. kupiło akcje PTE PBK)
 • 04-2001 - zmiana nazwy Norwich Union OFE na Sampo OFE (odkupienie udziałów w PTE przez Sampo plc)
 • 02-2001 - Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeniowe Ergo Hestia S.A. odsprzedaje BRE Bankowi S.A. udziały w PTE Skarbiec-Emerytura S.A.
 • 10-2000 - Citibank (Poland) S.A. sprzedaje Kulczyk Holding S.A. udziały w PTE Dom
Trzeba mieć łeb aby tak mieszać w strukturach OFE /podejrzewam cel ale za klasykiem powiem, że nie powiem/.

Na zakończenie konstatacje.
1. Pan Balcerowicz z lubością macha nam przed nosem konstytucją ale jak dotychczas nie słyszałem który punkt konstytucji został złamany ?.
2. Każdy pracujący może pojść do ZUS i właściwa referentka na podstawie obowiązujących przepisów, wysokości składki zainteresowanego i przewidywanego okresu składkowego wyliczy na kalkulatorze wysokość emerytury. Uczestnikom OFE proponuje zadać podobne zadanie swojemu funduszowi emerytalnemu. Zapewniam, że uśmiejecie się do łez ale za wasze składki.


Trza mieć łeb aby taki przekręt wymyślić !!.
Polecam:
http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/kto-stoi-za-ofe14 komentarzy:

 1. Dzień dobry Piotrze

  Sprawa OFE jest dla mnie istotna z 2 powodów - po pierwsze jako obywatela i przyszłego emeryta
  po drugie, ponieważ w czasie "słusznie minionym" brałem udział zapisywaniu "uprawnionych" (zobowiązanych) do OFE jako kierownik zespołu akwizytorów (w nazewnictwie firmy "doradców klienta"). Dzięki temu mam niejakie pojęcie o OFE oraz podstawach reformy emerytalnej.
  Temat, który poruszyłeś jest (moim zdaniem) bardzo śmierdzący ponieważ WSZYSTKIE opcje polityczne są w tym "umoczone" czego dowodem jest, że do tej pory JAWNY PRZEKRĘT pod nazwą OFE funkcjonował. Na usprawiedliwienie społeczeństwa (przy okazji mnie samego) dodam, żę w 1999 roku JAWNOŚĆ i PRZEKRĘTNOŚĆ nie była jeszcze tak oczywista chociaż o tym, że te "wczasy pod palmami" to "pic na wodę" wiedziałem niemal od początku. Mógł to wiedzieć każdy - wystarczyło przeczytać w ustawie jakie (procentowo) kwoty trafiają do OFE i jakie (potencjalnie) zyski mogą przynieść.
  Nie ukrywam, że gdy pierwszy raz przeczytałem ustawę o OFE, to byłem pod wrażeniem, ponieważ wydawało się, że to genialne rozwiązanie wszystkich problemów w jednym - taki "wash and go": pieniądze ze składek trafiająna giełdę, która się rozkręca napędzając gospodarkę, część pieniędzy idzie na zakup obligacji skarbowych, dzięki czemu jest na nie popyt wewnętrzny (mniejsza presja spekulacyjna), jednocześnie rozkręcona gospodarka zapewnia stabilny wzrost wartości akcji należących do OFE, czyli emeryci uzyskują wyższe dochody niż waloryzacja ZUS. Jeśli do tego dodać, że akwizycją na rzecz OFE (zgodnie z ustawą) mogli się zajmować wyłącznie PRACOWNICY ETATOWI PTE, to problem bezrobocia (przynajmniej) częściowo mamy z głowy.
  Niestety jak to zwykle bywa "miało być tak pięknie a wyszło jak zawsze". Według mnie OFE rozłożyły system przez pobierane opłat. W założeniu opłaty w OFE po pierwszych 2 latach miały spaść niemalże do zera a potem dochód PTE miały uzyskiwać z opłat za zarządzanie portfelem (0,5% rocznie). W praktyce jednak trudno było PTE zrezygnować z kasy, która sama pchała się w ręce i większość Towarzystw do końca pobierała maksymalne opłaty 8 - 10% od każdej wpływającej składki. Z kolei wszystkie rządy (niezależnie od opcji) były zainteresowane zachowaniem tego stanu rzeczy, bo politycy mieli zawsze "miękie lądowanie" po przegranych wyborach. Przykładem może być jeden z ministrów AWS (ten od dziury budżetowej), który po (słusznym) wyrzuceniu go z polityki został... (ciepło, ciepło...) OCZYWIŚCIE prezesem jednego z PTE.
  W efekcie NIE BYŁO SZANS aby OFE (po odliczeniu 8 - 10% opłaty na wejściu) wypracowały zysk wyższy niż waloryzacja ZUS. A to z kolei oznacza, że cały sens reformy OFE "idzie się gonić"

  Żal, który mam do wszystkich (albo może do nikogo, a może do samego siebie) jest taki, że Polska wpakowała GRUBE MILIARDY PLN przekręciarzom po to, aby po 15 latach powiedzieć: "sorry" przepier... wasze składki na drinki z parasolkami prezesów OFE i rauty dla polityków a teraz wracamy do punktu wyjścia. Wprawdze kasa przepadła, ale "cieszcie się, bo może uratujecie chociaż resztki, których wam nie przepier..."

  Dlaczego WTEDY (rok 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004...) nikt nie "darł japy" z kasandrycznym okrzykiem LUDZIE! OFE I POLITYCY WAS OKRADAJĄ!

  Ja przynajmniej (i to jest moja ambiwalencja) odzyskałem swoje, utracone później przez OFE, pieniądze, jako pracownik PTE. Wprawdzie pracowałem tylko rok (1999), ale to co potem OFE mi zabrało i przejadło uzyskałem zaliczkowo wcześniej. Tylko ILE osób miało takie szczęście? A przekręt aż bije w oczy!

  Pozdrawiam

  Krzysztof z Gdańska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla wyjaśnienia tym którzy (być może) nie zrozumieli ostatnich zdań - określenie "uzyskałem zaliczkowo wcześniej" nie oznacza, że nocami wywoziłem z firmy składki emerytów, tylko, że PTE przez rok płacił mi pensję (dość przyzwoitą) za moją pracę dzięki czemu wynagrodzenie, które dostawałem, zrekompensowało mi składki, potrącane co miesiąc przez OFE. :)))

   Krzysztof z Gdańska

   Usuń
  2. Krzysztofie - byc może dla Ciebie ten tekst jest mało fachowy ale to prostackie moje myslenie jest zabiegiem celowym.
   Rozważam dalszy ciąg gdyz wiele sprawa z OFE związanych nawet nie zostało poruszonych.
   Pozdrawiam


   Usuń
 2. Piotrze,
  postarałeś się i bardzo dobrze. Też mnie nieco zdziwił prof. Stępień i byłem przekonany, że coś tu cuchnie, w żadnej bowiem sprawie, nawet grubej, nie wypowiadał się tak stanowczo i tak... niegrzecznie.
  Co do tych rzekomo "odłożonych" sporych sum w OFE, tez mi coś nie pasuje. Otóz do OFE szło dotychczas około 4% wynagrodzenia, ponieważ na składkę emerytalną szło ok. 10%, z tego 6% obowiązkowo na ZUS a 4 la odkładających w OFE. Z tych 4%, najpierw 10, potem 7, a pod koniec 35% ze składki szło do kieszeni "kacyków" OFE jako stały haracz, (bez względu na wyniki, coś tam, po prostu prowizja, "podatek", należność za "usługę"). Kiedy Zenek mi pisze, ze jako 54-latek, odłożył w OFE 10 tys., to ABSOLUTNIE W TO NIE WIERZĘ. Ciekawe skąd oni, ci składkowicze biorą takie dane? Ile musiała by taka osoba zarabiać, żeby przez 180 miesięcy uzbierać 100 tys.? Tym bardzie, że mieliśmy potężną bessę na giełdach w latach 2008-2010/11 i dopiero teraz są jakieś przody. To jest totalna ściema, a "uzbierane składki" wzięte są z sufitu. Fizycznie niemożliwe jest przez 15 lat uzbieranie takich kwot nawet przy rozsądnych, stałym zysku.
  Pozdrawiam z K-K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kwestii formalnej: 4% składki emerytalnej przekazywanej do OFE oznacza, przy zarobkach w wysokości średniej krajowej, ok. 150 zł miesięcznie. Przez 14 lat działania systemu, zakładając zarobki na poziomie średniej krajowej, mogła się z tego zebrać sumka od 20 - 30 tysięcy zł, nawet uwzględniając "haracz" pobierany przez OFE i nieudolne zarządzanie pieniędzmi. Dlatego 10 tys. nie jest wcale zawrotną sumą.
   Dane o wysokości składek każde OFE ma obowiązek przesłać ubezpieczonemu (pocztą) z uwzględnieniem wszystkich wpłat na konto, zakupionych jednostek uczestnictwa oraz stanu konta na początek i koniec okresu.

   Pozdrawiam

   Krzysztof z Gdańska

   Usuń
  2. Napisałem 10 tys? Chodziło mi oczywiście o sporą kwotę (czyli 100 - sto tys. Połknąłem jedno zero - cholera, lepiej pisać słownie). Taką sumę podał "Zenek" na blogu Elizy.

   Też pozdrawiam
   Andy Lighter

   Usuń
  3. No to zgoda... Faktycznie 100.000 (sto tysięcy) na koncie emerytalnym to spora sumka. Z drugiej strony kierownik Magazynu Centralnego firmy, w której kiedyś pracowałem osiągał próg ZUSowski* w 3 miesiącu roku. Wnoszę więc, że mógł osiągnąć 100.000 (sto tysięcy) przez 14 lat działania systemu OFE.

   Pozdrawiam
   Krzysztof z Gdańska

   *"próg ZUSowski" - poziom "oZUSowanych" zarobków powyżej którego ZUS przestaje od ubezpieczonego pobierać składki na fundusz emerytalny (w roki 2013 była to kwota 111.390 zł rocznie)

   Usuń
  4. Notki by nie było gdyby nie prof. Stepień. Żyłem w mylnym błędzie /jak mówi Leszek/, że sa w Polsce profesorowie a nie "profesorowie".
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Jednym słowem OFE to wielkie stado baranów strzyżonych przez dość liczną grupę cwaniaków. Wiadomo, że ten który strzyże nie przyzna się do swojego cynizmu w pyskowaniu na tych, którzy owym baranom uświadamiają co z nimi się dzieje. Runęła moją opinia o Balcerowiczu, który działał w imię idei budowy nowoczesnego, mocnego państwa. Znalazł się w grupie zwykłych wyzyskiwaczy. Jego licznik długu, w którym nie uwzglednia sie długu jaki generuje OFE jest do rozbicia okant stołu. Jego nawoływanie dla rządu do oszczędności a wiec i oszczedności w inwestycjach i w tym nie wykorzystaniu z tego powodu funduszy z UE jest wręcz głupie i świadczy o złości naciągacza, któremy zabrano jego dochody. To dotyczy też tej całej grupy związanej w korzysciach bez żadnego ryzyka z OFE tworzonego po przymusem przez wszystkich pracujących Polaków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak właśnie było od początku. Komuna, której nie było, runęła. Teraz kurwa my. I poszło... i idzie. Propaganda, która nas wcześniej zalewała, a teraz najgłośniej się z niej śmieją i próbują nas przekonać o tym ci, którzy podobno jej absolutnie nie ulegali, trwa. Tylko już w innej, uświęconej wersji. My bijemy brawo. Jak dawniej. Wspomniałem kiedyś źle o Balcerowiczu, to poszczuto mnie psami. Ale tak zawsze się broniło nowych obrońców ludu. Fajnie napisałaś: -" To dotyczy też tej całej grupy związanej w korzysciach bez żadnego ryzyka z OFE tworzonego po przymusem przez wszystkich pracujących Polaków." O takim biznesie, bez ryzyka wpadki, odpowiedzialności, marzą i próbują wprowadzać w czyn, wszystkie mafie świata. Niektórym się udaje. Komu się chce, niech przeczyta. http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/kto-stoi-za-ofe i wiele innych.Nauczony przez życie i własne doświadczenia, proponuję po prostu, mieć bardziej otwarte oczy i umysł. I rzadziej i mniej entuzjastycznie bić brawo tym, którzy znowu chcą nas uszczęśliwić. "Kto nie z nami, ten przeciw nam", zawsze (!) aktualne. A podobnych niespodzianek, jeszcze wiele przed nami.

   Usuń
  2. Generalnie mam inne zdanie, czyli założenia i pomysł może i był niegłupi ale wykonanie do d...y i tzreba było się o wiele wcześnie z pewnych rzeczy wycofać.

   Usuń
  3. mbpPolko - barany tez sie potrafia obudzic i chyba to obserwujemy.
   Pozdrawiam

   Usuń
 4. Ambitny i dobrze opracowany tekst :) Brawo za prace domowa.
  Ja nie ukrywa ze nie zagłębiałem sie w temat jak bylem w Polsce to bylem za mlody a teraz to juz licze na Brytyjski fundusz emerytalny .. :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie najbardziej wk...a fakt, że opozycja świadoma przecież smrodu wokół OFE - zamiast dyskutować nad rozwiązaniem tego problemy tak, by jak najwięcej uratować dla przyszłych emerytów - podnosi pod adresem rządu wrzask - "KRADNĄ NASZE PIENIĄDZE !!!".
  Wiadomo, że budżet pęka, wiadomo, że w obecnej sytuacji emeryt z ZUS-u uzyska więcej niż z OFE, wiadomo, że jak budżet się rozsypie, to otrzyma jeszcze mniej. Ale to nie ważne, ważne by przyłożyć Tuskowi. który "kradnie nasze pieniądze".
  Że opozycja tak postępuje - jeszcze jakoś mógłbym zrozumieć. Wiadomo - im gorzej tym lepiej. Ale że tak wielu przyszłych emerytów daje się na takie plewy nabrać?

  OdpowiedzUsuń


Kod do zamieszczania linków - wystarczy skopiować do komentarza, w miejsce XXX wstawić link, który chce się zaprezentować a w miejsce KLIK można wpisać jakiś tytuł, czy objaśnienie lub zostawić bez zmian

<a href="XXX" rel="nofollow">KLIK</a>