poniedziałek, 4 listopada 2013

Rabka Zdrój !!

refleksje po 60-ce, refleksje, felieton, kuchnia, historycznie, limeryki, polityka, okiem emeryta


Czas nagle przyspieszył jak struś pędziwiatr.
Ledwo zakończyliśmy pobyt w Holandii to dziś niespodziewany telefon z NFZ wyrwał nas ze słodkiego nicnieróbstwa.
Złożyliśmy wnioski o sanatorium nad morzem /ze względu na tarczycę żony/ dziś zaproponowano nam Rabkę. Wg mojego podstawowego rozeznania w geografii Polski to Rabka nie leży nad morzem /jeszcze to muszę sprawdzić/ ale wyraziliśmy zgodę z względu na zalety tego miejsca w którym jeszcze nigdy nie byliśmy. Wiadomo, że Rabka znana jest z leczenia uzdrowiskowego dzieci a ponoć na starość człowiek dziecinnieje.....może w tym jest. 
 
Oto nasza kwatera a wyglądem pokoju jestem zaszokowany – kto bywał w sanatorium wie że telewizory, możliwie najmniejsze są zainstalowane pod sufitem że oglądanie na nim czegokolwiek przez dłuższy czas nie jest możliwe.

Na tej sytuacji polityczna strona naszego bloga ucierpi ale przyznaje że poza polityką są ciekawsze rzeczy.
Ponadto przygotowuję się do większej całości po roboczą nazwą – „Wyznania złodzieja zdjęć” z czego 1/3 mam na papierze, 1/3 w głowie i 1/3 hasłowo do rozpracowania co jednak nie wymaga szybkości jak przy łapaniu pcheł.

Głównym zamysłem mojej notki jest pytanie do moich przyjaciół blogowych.
Co można robić w takiej dziurze jak Rabka przez 3 tygodnie popołudniami itd. Niejedno z Was już tam chyba kiedyś było – poradźcie !!.






21 komentarzy:

  1. pokój wypisz wymaluj jak nasz w Dusznikach - życzę, żeby było Wam tak jak nam w DusZnikach ... cud miód, woda i pogoda i powietrze a życie ciekawy scenariusz dopisze ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierwsze Jakim dysponujesz środkiem lokomocji ?
    .Jaki jest "przedział czasowy" wolnego pomiędzy zabiegami?
    Na dobry początek>Polecam jeśli się jest miłośnikiem starego taboru kolejowego
    http://www.parowozy.pl/skansen/ a i można tu zerknąć http://www.rabka.pl/index.php?dzial=16 albo poszukać tu
    http://byway.pl/plan_wydruk.aspx?tripguid=56ad8698-be0a-41b9-b2f9-72b3402d5bf9
    Miłego i owocnego wypoczynku. !!
    Choć w sanatoriach Ciechocinka powiadają iż "wspólne wyjazdy powodują to, ze przeszło połowę zabiegów sanatoryjnych, trzeba odłożyć, do następnego pobytu sanatoryjnego, ale już samotnie"
    Ja tam nie wiem o co im szło, bom nigdy w sanatorium nie bywał Ale jak stali bywalcy tak powiadają ,musi coś w tym być.
    A Rabka to tu:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Rabka-Zdr%C3%B3j

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jedziemy samochodem. Pytanie dotyczy tego co warto zobaczyć i na pewno skansen kolejowy w Chabówce to odwiedzimy. Czasami jest jednak tak że w przewodnikach jest cos bardzo reklamowane, przewodnicy tłuką szmal a ludzie wloka sie za nimi i zadaja sobie pytanie - co ja tu do cholery robię.
      Dzięki !
      To co opowiadasz o Ciechocinku to chyba jeden z tych dawnych stereotypów. Jedziemy do sanatorium po raz chyba 7 i możemy wyrazic opinię bo ludzi obserwujemy.
      Pozdrawiam

      Usuń
    2. Niech się wstydzi ten co źle o tym pomyślał?
      Ja miałem na myśli wszystkie "fajfy" tance wygi-łamańce" i inne wieczorki taneczne.Co to je nawet niedawno opisywała prasa.
      I chyba nic w tym zdrożnego.A jak się jedzie samemu to na takim "fajfie" pan do tańca, do wyboru..
      A i jeszcze jedno do Zakopanego tylko 50 km

      Usuń
  3. pięknie, to się nazywa mieć szczęście, ja sobie jeszcze poczekam rok. W listopadzie w Rabce po południu to można tylko grać w karty albo w scrabble.

    OdpowiedzUsuń
  4. ...............no i jeszcze zostaje pavulon

    OdpowiedzUsuń
  5. Dobry wieczór

    Jako osobę mającą kolejarskie korzenie na pewno zainteresuje Cię wizyta w skansenie kolejowym w Habówce koło Rabki. Warto się tam wybrać, gdyż zbiór różnego rodzaju sprzętu szynowego mają tam b. duży.
    Jeśli sił starczy to polecam wyruszenie na wyprawy piesze po górach (chyba, że specyfika sanatoryjna na to nie pozwala). Rabka jest pięknie położona na pograniczu 2 pasm górskich - Beskidu Wyspowego i Gorców, więc warto (w zależności od nastroju) odwiedzić jedno albo drugie pasmo. Fakt, że takie wycieczki mogą trwać większą część dnia, ale jak nie ma nic do roboty, to jest to skuteczna rozrywka.
    A jak już nic z tych rzeczy nie da się zrobić, to namawiam na wypad do Nowego Targu na najlepsze lody w tej części świata (są na rynku, nie podam w którym miejscu, żeby nie robić kryptoreklamy, ale, jak się rozejrzeć, gdzie idą na lody "tubylcy" to łatwo trafić).

    Pozdrawiam

    Krzysztof z Gdańska

    p.s. Przypomniał mi się dowcip :)

    Pewien pacjent bardzo chciał jechać do sanatorium w górach, dlatego NFZ zaproponował mu pobyt w Jastrzębiej Górze.
    Inny z kolei bardzo chciał nad morze... dlatego dostał skierowanie nad Morskie Oko

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dopiero po niewczasie przeczytałem wcześniejsze komentarze i (jak się okazało) Skansen kolejowy w Chabówce już jest na krótkiej liście wycieczek. Ze swej strony dodam, że naprawdę warto się tam wybrać.

      Co do gór, to polecam wypad na Luboń (część drogi można pewnie przejechać samochodem, chociaż ja pokonałem tą trasę pieszo).

      A jeśli jest dostępny samochód z paliwem w baku, to zapraszam na wycieczkę do Ochotnicy - najdłuższej wioski w Polsce (c/a 30 km długości).

      Krzysztof z Gdańska

      Usuń
    2. Dotychczas myslałem że najdłuższą wsia jest Zawoja w której byłem na wczasach - Ochotnica - czy ona także ma w nazwie Mała, Wielka i czy jest pod Babia Górą ?.
      Dzieki za rady - pozdrawiam

      Usuń
    3. Czyli Chabówka - pewny punkt. Nawet najlepsze lody w listopadzie nie smakuja tak jak w lipcu.........

      Usuń
    4. Ochotnica jest Dolna i Górna. Wieś znajduje się w samym środku Gorców i rozłożyła się nad potokiem (rzeką) o tej samej nazwie. Ponieważ wieś istnieje od średniowiecza a górale to "płodny" naród, więc obecnie cała dolina potoku (rzeki) Ochotnica oraz jej okolice są zajęte przez domy w/w wioski. 25 lat temu (wtedy byłem tam ostatnio) wieś miała ok. 30 km długości... Ile ma teraz, tego (pewnie) nikt nie wie.

      Pozdrawiam

      Krzysztof z Gdańska

      Usuń
  6. Na Rabkoland toście chyba zanadto w latach (choć Muzeum Orderu Uśmiechu polecam:), podobnie jak na górskie włóczęgi, choć szczyty aż się proszą (Luboń Wielki prosto nad samą Rabką się zwiesza, a jak do Turbacza nadto daleko, to choć na Maciejową czy Stare Wierchy:). Nieodlegle macie w Zubrzycy skansenu wsi spiskiej, a jego cząstki w Sidzinie pod Jordanowem (najkrócej będzie przez Spytkowice). Dłuższa cokolwiek wyprawa do zamku w Niedzicy i nad Zalew Czorsztyński, a w Nowym Targu macie w czwartki i soboty jarmarki, na które aże ze słowackiej strony jeżdżą... Wytchnienia miłego życzę i kłaniam nisko:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Mości Wachmistrzu - za podpowiedź dzięki sążniste. Melduję jeno, że okolice Beskidu Żywieckiego i ździebko dalej w tym zamczyska Czorsztyn i Nidzica oraz oraz skansen wsi piskiej widziały już moją zacna Małzonkę i mnie u jej kiecy uwieszonego. Szczyty niech sie proszą i czekaja na nastepna parę dreptaków bo te juz podniszczone i nagryzione zębów czasu co wydając odpowiedni zapach przypominają. Dzięki żes przypomniał o nowotarskim spędzie..... do dzis uzywamy tam kupione poduchy.
    Kłaniam równiez i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. Rabka jest bardzo przyjemna, łagodna i delikatnie góralska.

    OdpowiedzUsuń
  9. Piotrze, mieszkalem w Rabce cztery miesiace, ale to bylo ponad czterdziesci lat temu, wtedy - wierz mi - wiedzialem co mozna w Rabce robic i to nie tylko wieczorami ;)

    milego pobytu

    rysberlin

    OdpowiedzUsuń
  10. kliknęłam tu na liiil a tam notki niet a może ze mną nie tak i znależć nie potrafię ? eeech się starzeję.
    Szkoda ale Rabki nie znam u nic Ci nie potrafię doradzić :-((

    OdpowiedzUsuń
  11. Klik dobry:)
    Na łyżwy i sanki, skoro z braku morza pływać się nie da.

    PS. Trzy łóżka widzę w pokoju. Jakiś trójkącik się szykuje? :)))

    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  12. A do Grzechyni pod Makowem Podhalańskim masz tylko 45 km Tam "działa"
    Doktor habilitowany historii kościoła, pustelnik z Podhala głoszący konieczność intronizacji Jezusa na króla polski,
    Mozna tam kupić pelerynkę za jedyne 100 zł i zostać pasowanym przez Natanka na jego rycerzy Chrystusa Króla.
    / Noszą czerwone płaszcze z krzyżem i Jezusem, mają legitymacje, a na nich wypisane obowiązki - codziennie modlitwa o intronizację, raz w tygodniu odprawiają drogę krzyżową.
    Pasuje ich ks. Natanek. Witają się hasłem "Króluj nam, Chryste". Odzew - "Zawsze i wszędzie".
    Ale mało kto wie, że ksiądz Natanek wybudował swoją pustelnię,
    Pustelnia Niepokalanów, bo tak się ona nazywa, składa się ze: stajni i pomieszczeń gospodarczych, boiska, stawu, dwóch baszt, kuchni i jadalni, pokojów gościnnych i prywatnych ks. Natanka, parkingu, sklepiku, kaplicy i bramy, przez którą nie wejdą żadne media.
    I tak na przykład w pokojach gościnnych obowiązują sztywne reguły. Może na początek cena? Ależ proszę bardzo - 50 złotych za noc, oczywiście za jedną osobę.
    Jak uprzedza pani z obsługi, za korzystanie z telefonu na terenie pustelni karne 20 złotych, a za gadanie podczas mszy - 5 złotych.
    Rycerzem może zostać każdy, nawet dziewczynki i chłopcy. . Organizują manifestacje i pochody podczas pielgrzymek; w czerwonych pelerynach przechodzą przez miasto, śpiewając religijne pieśni, jednocześnie domagając się wprowadzenia w życie swych postulatów.
    I kto powiedział iz w Rabce można się nudzić.

    OdpowiedzUsuń
  13. Przepraszam jak podają Gogle to tylko 34,6 km tj 41 min jazdy droga nr 28 na Maków Podhalański a potem ,w lewo na Grzechynie

    OdpowiedzUsuń


Kod do zamieszczania linków - wystarczy skopiować do komentarza, w miejsce XXX wstawić link, który chce się zaprezentować a w miejsce KLIK można wpisać jakiś tytuł, czy objaśnienie lub zostawić bez zmian. Linkiem może być adres strony tego lub innego bloga, adres jakichś treści (zdjęcie, film, wiadomość) z internetu. Może to być też adres komentarza do którego chcesz się odnieść. Znajdziesz go wtedy klikając prawym przyciskiem myszy na datę interesującego cię komentarza.

<a href="XXX" rel="nofollow"> <b>KLIK</b></a>